Yürüyelim Arkadaşlar: Yay’da Dolunay – 14 Haziran 2022

Bugün, 14 Haziran 2022 Salı saat 14.51’de 23 derece Yay’da dolunay fazı gerçekleşiyor.

Her dolunayın bir tamamlanma, meyve verme, elimizde ne olduğunu görme zamanı olduğunu düşünerek Yay arketipinin konuları olan hayatta anlam bulduklarımız, vizyon oluşturduğumuz, deneyime girerek öğrendiklerimiz, bilgelik geliştirdiklerimiz, uzak diyarlara seyahatlerimiz, yüksek eğitim ve öğrenim alanlarıyla ilgili tamamlanmaların eşiğinde olduğumuzu anlayabiliriz.

Bu dolunay yakın vadede 30 Mayıs’taki İkizler yeniayıyla bilgi, mantık ve farklı bakış açılarına dair attığımız yeni tohumların ardından şimdi sezgilerimizle, anlam anlayışımızla bir de bu taraftan bakmamız için bizi sanki bir öğrenci-öğretmen hattındaymışız gibi hissettirebilir. Daha uzun vadeli döngü içindeyse 14 Aralık 2020’de Yay’da tam da bu derecede gerçekleşen Güneş Tutulması’na dair -o zaman her ne anlamlar, yolculuklar, uzmanlıklarla ilgili başlangıçlar yaptıysak- şimdi bunun nasıl bir tamama erdiğini gördüğümüz noktada olabiliriz.

Bu dolunaya damgasını vuran hem hayal ve özlemleri büyüten hem de yönümüz yolumuza sis düşüren Neptün. Düşüncelerimizle sezgilerimiz, bilgimizle inançlarımızın karşıtlığında o ait olma, bir olma özlemiyle içinde bulunduğumuz süreç bulanabilir, bunun hoşnutsuzluğu ya da çözülmüşlüğünü deneyimleyebiliriz. Belki bir hastalık kendini bu sis minvalinde gösterebilir belki kafa karışıklığı, kararsızlık, yersiz yönsüzlük. Aslında açlığımız o idealin kollarına kavuşmakla ilgili. İşte ne zamandır çıkamadığımız yurtdışı seyahati ya da ne zamandır kendimize katmak istediğimiz o uzmanlaşma vizyonu. Şimdi artık burada, ayağımızın dibinde ama sanki elle tutamıyoruz gibi hissedebiliriz. Tabii bu da açılacak, geçecek ve göreceğiz. O zaman?

Bu Ay ve Güneş karşıtlığındaki dolunaya Satürn’ün olumlu açısını es geçemeyiz. Şimdi o sis ve bulanıklığı, gerileyen Satürn’le içe dönük bir yapılanma, kararları gözden geçirme, sınırlar ve yapılacaklar ekseninde toparlamak için kullanabiliriz.

Dolunayın yöneticisi Jüpiter Koç’ta bize ateşli, atılgan ve kendimize dönük bir inancın yolunda olmanın yakıtını sağlarken, Güneş’in yöneticisi Merkür’ün hemen dün akşam İkizler’e geçmesiyle zihnimizin de bir cıva gibi hızlandığına ve fikirden fikire atlayıp yeni projeler yaratmaya zemin hazırladığına şahit olabiliriz. Düşüncelerimizi benlik inancımızla gerçekleştirmek, yola çıkma inancıyla yeni fikirler üretmek Merkür ve Jüpiter’in eleleliği içinden güzel çalışabilir.

Haritanın yükseleni Terazi bize dengeyi, eşit ilişkileri, uzlaşmacı tavrı ve diğerini kaale almayı hatırlatırken, yöneticisi Venüs’ün Boğa’da Uranüs ve Kuzey Ay Düğümü ile yakın teması yeni değerlerle sahip çıkmanın, kendimizi bu anlamda şaşırtmanın, şaşırdığımız yerden muhafaza etmenin uyarıcılığı ve tazeleyiciliğiyle çalışabilir.

Her gezegenin kendi yönettiği yerde, güçlü bir şekilde durması aslında Yay’la birlikte hepimize değen o iyimser, olumlayıcı ve her şeyin büyüğünü genişini kocamanını arzulayan haline destekleyici bir göz kırpabilir. İşte bu umut, vizyon ve aşma hayalleri içinde bir de Sabianlar ne demişler bakalım. 14 Aralık 2020’de yazdığım Güneş Tutulması yazısından alıntılayarak tutulmanın Sabian sembolü diyor ki;

EVİN KAPISINDA MAVİ BİR KUŞ DURUYOR

Kastettiği şey deneyimlerden elde edilen gerçek ödüller ve bunlar ayağımıza geldiğinde onları görememe, kucaklayamama riski. Kendimizi gerçekleştirmek istiyorsak özbenliğimizin değerinin bilincinde olmamız ya da günlük hayatın içindeki fırsatları da değerlendirebilmemiz gerekir. Hayatın bize her gün sunduğu fırsatlara, işaretlere açık olmazsak, varlık sebebimiz hükmünü tamamen yitirebilir. Anahtar sözcük TALİH’tir.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Yay dedik mi aklımızda hep şu olsun:

Deneyime girmek, o yolu kendimiz yürümek, yaşamak, anlamı kendi vizyonumuzla koymak, aramak, bulmak.

İşte bu ‘Mavi Kuş’ belki de geldi kapımızda duruyor, ya da o ‘Mavi Kuş’ belki de biziz. Onu -o deneyimi- içeri almazsak ya da biz o kapıdan dışarı çıkmazsak -o deneyimi yaşamazsak- talihe talih diyebilir, umut özlem ve hayallerimize gidebilir miyiz?

Yürüyelim arkadaşlar.