Yengeç’te Yeniay – 29 Haziran 2022

Yaz döneminin içine girip yavaş yavaş yerleştiğimiz dönemdeyiz. Yengeç zamanı. Yerleşmeyi hem mevsime, iklime diye düşünelim hem de zamanın teması ev, aile, kökler, ihtiyaçlara.

Şu satırları yazdığım ortamda aileler -anneler- çocuklarıyla tatilde, suya girip çıkıyorlar. Ben de yanımda tüylü oğlumla onları gözlemliyor, dün gece gördüğüm ev odaklı rüyaları düşünüyorum. Belki sizler de, çocuklu ya da çocuksuz, geçmişiniz kökleriniz ihtiyaçlarınız eviniz ailenizle ilgili meselelerin içinden geçiyor ya da bu konuların etrafınızda döndüğüne şahit oluyorsunuz. Boşuna değil.

29 Haziran Çarşamba sabah 05.52’de 7 derece Yengeç’te oluşacak yeniay bize önümüzdeki ayın duygusal başlangıç temasının işte bu eksende olduğuna işaret ediyor. Öncü nitelikli bir su elementi olan Yengeç’le duygusal motivasyonla bağ kurmak, ihtiyaçlarımızı gidermek üzere yeni bir döngüyü başlatmak, ev, aile, annelik, geçmiş ve köklerle ilgili konulara şefkatle yaklaşarak beslenme büyüme alanları oluşturmak üzere merkezimizi buluyoruz.

Duygularla hareket eden bir dönemde olmamıza rağmen arka planda farklı dinamiklerin çalıştığı bir haritaya bakıyoruz. Koç’taki Jüpiter’in yeniaya keskin teması o duygu odaklı köklenme ihtiyacıyla bireysel inanç ve yolculukları çarpıştırıyor. Ailemiz evimiz ihtiyaçlarımızla birleşip köklenecek miyiz, yollara yolculuklara düşüp bireyliğimizi sahaya koyacak, kendimize inanacak mıyız? İşin içinde Jüpiter’i gördük mü hem bir büyüklük, genişlik, fırsatları anlayalım hem de şişinme, abartma ve kibirlenmeyi. Jüpiter kanunları, inançları da beraberinde getirir. Yengeçse doğurganlığı, anneliği, yaratmayı. Dünyadaki olaylara baktığımızda kadınların doğurganlığıyla kanunların ve inançların anlaşmaz bir açıda olduklarını söyleyebiliriz. Öte yandan aynı Jüpiter’e İkizler’deki Venüs’ün ılımlı açısının da olduğunu gördüğümüzde değerli olanın konuşulacağı, tartışılacağı, kadınların bu konuyu ileri taşıyabileceğinin vaadini görebiliriz. Böyle olmasını umalım.

Temanın çerçevesini çizdik, fakat arka plana değinmeden geçemeyiz. Önümüzdeki iki gün içinde keskinleşecek Mars Plüto karesinin arzu ve isteklerimizle üstümüze zerk edilen güç ve manipülasyonlar babında zorlayıcılığını hissedebiliriz. Bu hafta vereceğimiz bireysel mücadelelerin bir hayatta kalma savaşı gibi yaşanabileceğinin altını çizebiliriz. Kendi isteklerimiz için mücadelenin ayırdında olarak ve fakat karşımızda nasıl bir güçle karşı karşıya olduğumuzun da bilincinde kalarak yıkıcı yolu seçmek yerine derin temizlik için gerekenleri hale yola koymaya bakabilir miyiz?

Başka bir tema da Merkür’le Neptün karesi. Düşündüklerimizle hayal ettiklerimizin birbirini tutmadığı, aşkın hayallerle zihinsel kurguların birbirini bulandırdığı dinamikler içinde kalabiliriz. Önümüzdeki hafta önemli -mantık- kararları almak yerine biraz akışta kalıp gelene bakmak, sezgisel bilgiyle zihni çalıştırmak zihin sisi açılana dek rehberlik edebilir. Bu sislenmeye giderken yolda Merkür’ün Satürn’den alacağı destek hayallerle gerçekleri zihinsel olarak tartmak babında bir kerteriz verebilir.

Sabianlar bu yeniay derecesi için ne demişler bakalım.

BİR GRUP KIYAFETLİ TAVŞAN GURURLA RESMİ GEÇİT YAPIYOR

Bu sembol kişinin normalde olabileceği ya da yapabileceğinden fazlasına gayret etmesini, sonucunda da yetenek ve imkanlarının sınırlarını aşıp geçmesini ifade eder. Yenilikçi olmak daha büyük ve iyi şeylere yol açabilir. Öte yandan bir kişinin olabileceğinden fazlasına soyunduğunu gizlemesi mümkün olmayabilir, bu aldatmacayı insanlar algılayıp görebilir. Yine de kendini geliştirmek ve ilerlemek için gösterilen bu çaba takdir edilebilir, kişinin kendi sınırlarını aşmak üzere yaptığı bu sıçramalar ödüllendirilebilir. Gelecek için daha yüksek bir benlik ifadesinin yansıtılması ya da daha akıllı, başarılı, yüksek bir yaşam biçimini öngören düşünce biçimlerinin geliştirilmesi gibi.

Ne kadar anlamlı değil mi?

Hepimiz için aile dediğimiz, yuva dediğimiz, kök dediğimiz yere şefkatle bağlandığımız, içinden bireysel inançlarımızla kendi yolumuza çıktığımız yumuşakken cesur, köklüyken özgür, sisteyken içten gören, karanlıktayken ışığı ateşleyen bir yeniay olmasını diliyorum.

Şimdi hep birlikte biraz su, bol bol su. Ve ona şekil ve dayanak verecek toprak, bol bol ağaç doğa toprak.

28 Haziran 2022 Salı saat 13.28, ay balsamic fazda