İkizler’de Yeniay – 30 Mayıs 2022

Tutulma mevsiminin yoğunluğunun ardından kendimizi sosyal, aktif, cesaretli, iletişim ve öğrenmeye açık hissedebiliriz. Henüz ve hala geriye çeken, geçmişten gelen düşüncelerin etkisinde olsak da kendi iç sesimizi duyup çıkanları değerlendirerek bazı elemelerin, dönüşümlerin, yumuşamaların eşliğinde yeni fikirlerin oluşumuna şahit olabiliriz.

30 Mayıs 2022 Pazartesi saat 14.30’da İkizler’de gerçekleşecek yeniay fazı bize yeni bir öğrenim, iletişim, bilgilenme, merak ve sorgulamayla yeni bir başlangıç aşamasında olduğumuzu gösteriyor. İkizlerin dualitesi ve değişkenliği, cıva nitelikli hızı ve zihinsel aktivitesiyle uyaranımız ve seçeneğimiz çok, ama pek de seçesimiz yok gibi gelebilir. Neden?

Yeniayın yöneticisi Merkür Boğa’da ve hala gerilemeye devam ediyor. Bu bizi maddi konularda, kişisel değerlerle, hayatımızda fiziksel olarak sahip olduklarımızla ilgili gerçekçi bir şekilde düşünüp değerlendirmeye mecbur kılıyor. Mecbur diyorum çünkü ciddi olmamıza zorlayan Satürn’ün sert açısı bir yandan seçeneklerimizi kısıtlayıp baskılıyor bir yandan kendimizi istediğimiz gibi ifade etmemizi güçleştiriyor. Mesele yenilere atılmak değil, eskileri süzmek, elemek, eskinin fikirlerinden yarının inşasına hizmet edecekleri seçip yola devam etmek. Bu yeniayın ‘yeni’ minvalindeki ilk önermesi bu olsun.

Merkür’e iki büyük gezegen daha temas ediyor. Neptün ve Plüton’un destekleyici açıları bir yandan bu düşünsel ‘çıkmaz yol’ hissini veren ketlenmeyi çözüp eritirken bir yandan da artık geri dönmemek üzere bazı düşünce kalıplarını geride bırakmanın, arıtıp damıtmanın zamanında olduğumuzu hatırlatıyor. Yani mesele hem dış dünyanın gerçekleriyle ilgili kararları o içsel çalışan zihinde demlemek, hem de duygusal bırakışlarla psikolojik dönüşümlere -zihinsel- izni artık teslim etmek.

Merkür Kuzey Ay Düğümü ve Uranüs’le birlikte hareket ederken bize senenin temasını tekrar hatırlatıyor: Elde avuçta ne varsa ona sahip çık. Sahip olduklarınla ilgili sürprizlere açık ol, esnek ol. Uyanışların içinden çıkacak yeni değerlere odaklan, eskilere çeken düşüncelerinle yeniyi harmanla, yüzünü ileri dönmeye hazırlan.

Sonuçta Merkür 4 Haziran’da gerilemesini bitirip ileri döndüğünde bu değerlemeleri yerine yoluna koymaya adım atacağız ve şimdi bu ‘geriye çekmesine rağmen yeniye filizlendiren’ yeniay aşamasında o zihinsel bilgi tohumunu atacağız.

29 Mayıs Pazar keskinleşen Koç’taki Mars ve Jüpiter kavuşumu da bu yeniaya destek. Ateşli, atılgan, yeni fikirlerin ve harekete geçmenin hevesinde, cesaretinde olabiliriz. Ve bu gerçek. Belki de bunun için yeterince bekledik. Yeniayın haritanın 9. evinde yer alması uzak diyarlar, yabancı ülkeler, yüksek eğitim alanları ve uzmanlaşma konularında Jüpiter ve Mars’ın desteğiyle duble vurgu yapıyor. O ne zamandır çıkamadığımız eğitim yolculuğunu planlamanın, bir türlü başlayamadığımız bitirme projesine girişmenin ya da sadece gezerek öğrenmek, vizyon sahibi olmak, yeni inançlar keşfedip kendimize katmak için organize olmanın artık zamanı. Şimdi düşünüp tartalım, Merkür ileri dönünce hale yola koymaya başlayalım.

Sabianlar 9 derecede gerçekleşen bu yeniay için ne demişler bakalım.

BİR UÇAK DÜŞERMİŞ GİBİ DÜNYAYA PİKE YAPIYOR

Bu sembol bir kontrol hissi ve zor durumların içinden çıkabilme yetisiyle yerçekimine karşı hareket etmeyi, onu altedebilirmiş gibi davranmayı ifade eder. İçinde bulunduğunuz durum bir felakete doğru sürükleniyor olabilir, ama siz hala devrede, kontrolleri elinizde tutuyor olabilirsiniz ve doğru zamanda da o dalış hareketinden çıkıp günü kurtarabilirsiniz. Sormanız gereken soru şu: Kontrolü gerçekten sıkı sıkıya elinizde tutabiliyor musunuz? Siz veya bir başkası insanların hayrına değil de onlara karşı bir şekilde hareket ediyor olabilir mi? Yeniden kontrolü elinize aldığınızı, bunu fiziksel, zihinsel, duygusal veya manevi olarak gerçekleştirdiğinizi hayal edin. İşte o zaman güçleneceksiniz ve olasılıkla bu deneyimin tadını çıkaracaksınız.

The Sabian Oracle, Lynda Hill

Yeniayın hepimize eskilerden damıtıp yeniye hazırlayacak fikirler, bilgiler, vizyon ve bakış açısı vermesini dileyelim.

Doğu ufkunda Güneş ve Ay birlikte yükselirken, 08.47, İstanbul