Yeni Bir Vizyona Adım: Yay’da Güneş Tutulması – 14 Aralık 2020

Belki iyice ağırlaştık, yoğunlaştık. Sanki tüm senenin yükünü, ağırlığını omuzlarımızda şimdi daha çok hissediyoruz. Belki uykularımız kaçıyor, sabaha karşı uyanıyoruz. Sebebini biliyor (ya da sanıyor) yine de tam bir yere koyamıyoruz.

Hem senenin son tutulmasının arifesinde hem de iki sosyal gezegenin (Jüpiter ve Satürn) Oğlak’taki son derecelerinin adeta süpernova etkisindeyiz. Bu gerçek bir kapanış, önemli bir eşik, ama ardında ne olduğunun adını tam koyamıyoruz. Ama bir şeye tutunmamız gerek. Çözümü inançlarımızda buluyoruz. Hayat tecrübesiyle öğrenilmiş, yaşanmış, anlam bulmuş, kazanılmış gerçeklerin. Onlara iyice, belki fanatikçe yapışıyoruz. Bu sene her ne yaşadıysak yaşayalım bunlardan edindiklerimizle önümüze bir vizyon koyup ona doğru adım atıyoruz. Şimdi bir duralım.

Yarın, 14 Aralık 2020 saat 19.16’da Yay’da gerçekleşecek tam Güneş Tutulması işte bu kapanma fazıyla yeni bir başlangıç vaat ediyor. Edindiğimiz deneyimlerle, inançlarımızla yeni bir vizyon koymak, bu vizyona doğru yola çıkmak.

Bu seneyi yaşanmamış sayamayız. Hayatımızda nelerin tamamıyla anlamını yitirdiğini, bildiğimiz doğruların artık çalışmadığını, hakikatin dogmatik bir mutlakiyetten, tek bir şeyden ibaret olmadığını tecrübe ettik ediyoruz. Güney Ay Düğümü’nde gerçekleşen bu tutulma bizi inançlarımızın olumsuz yanlarını geride bırakmaya ve yeni bir vizyonla yola çıkmaya davet ediyor. Vizyonumuzla ilgili cesur adımlar atabiliriz (Mars destek veriyor), mücadele gücünü içimizde bulabiliriz. Öte yandan gölgeye kaçarsak fanatikçe kavgacı ve farklı fikirlere kapalı olabiliriz. Kendi gerçeğimizi ifade ederken (tutulma Merkür’le gerçekleşiyor) diğerlerinin görüşlerini de sorgulamak, merak etmek ve dinlemek bizi olumluyor (Kuzey Ay Düğümü İkizler’de).

Yeni vizyonu nasıl koyacak, gerçeği nasıl anlayacağız?

Neptün bu tutulmanın yönünü bozuyor, Ocak sonuna dek de hayatımızdaki değişkenliklere bu sisi indiriyor. Şöyle bakabiliriz: 2020’nin deneyimiyle hayatımıza ne gibi gerçekleri (anlam verenleri, bizi ileri taşıyanları, kendimizi aşmamıza yardımcı olanları) koyuyorsak Neptün de bizi öyle bir bulut içinde tutacak. Çünkü tema içinde Neptün dokunuşu varsa bilelim ki etrafımızda bir sis bulutu olacak. Gerçeğimizi hastalıktan yana koyarsak Neptün bize bunu sunabilir, şifadan yana koyarsak onu. Dolayısıyla önümüzdeki bir iki ay bu sis bulutundayken nasıl bir vizyon koyup hangi gerçeklere tutunduğumuz bizi önümüzdeki seneye taşıyacak. Hiçbirimiz 2020’yi boş geçirmedik. Şimdi bu seneyi nasıl doldurduğumuzun inancı, anlamı, çıktısıyla harekete ve deneyime girme zamanı.

Tutulmanın yöneticisi Jüpiter Oğlak’ın son derecelerinde ve Satürn-Plüto kıskacında sıkışık. Bu sene hepimiz ne kadar evlere, odalara, ekranlara, yapılacaklara sıkışıp tıkıldıysak aslında büyümeyi tam da bu kısıtlamadan yakaladık. Artık bu ağırlık sona erecek ve nefes alacağız. Ama ondan önce bu vizyon ve son yapılacaklarımızın kararı ve ağırlığını üstümüzde hissediyoruz. Tutulma haritasının Yükselen’i Yengeç temanın hala aile, ev ve şefkatle besleme etrafında olduğunu gösteriyor. Evde, ailemizle, belki yemek yapıp çocukları beslerken ne vizyonu diye düşünebiliriz. Vizyon hayallerimizde, onlardan vazgeçmeyelim. Sis bulutunda neyi beslersek orası büyüyecek. Şimdi kendimize ve yolumuza yeniden inanma, orayı baştan alma, bunları duymak için kendimizi ve diğerini sorgulayıp o meraklı ve genç heveste kalmayı hatırlayalım.

2001 senesi sonunda hayatımızda ne gibi başlangıç ve bitiş temaları oluyordu düşünüp bugün benzer temalara nasıl tepkilerle yaklaşacağımız bize hem anlam hem yeni fikirler verebilir.

Tutulmanın Sabian sembolü diyor ki;

evin kapısında mavi bir kuş duruyor

Kastettiği şey deneyimlerden elde edilen gerçek ödüller ve bunlar ayağımıza geldiğinde onları görememe, kucaklayamama riski. Kendimizi gerçekleştirmek istiyorsak özbenliğimizin değerinin bilincinde olmamız ya da günlük hayatın içindeki fırsatları da değerlendirebilmemiz gerekir. Hayatın bize her gün sunduğu fırsatlara, işaretlere açık olmazsak, varlık sebebimiz hükmünü tamamen yitirebilir. Anahtar sözcük TALİH’tir.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Hepimizde ayrı izler bırakan, farklı anlamlar katan, özgün deneyimler yaşatan bu yılın son tutulmasının ihtiyacımız olan yeni ve gerçek vizyonu getirmesini diliyorum. Elimizde ne kaldıysa artık öze dair. Buna adım atmaktan daha anlamlı ne olabilir?