Bitecek mi?: Yengeç’te İkinci Yeniay – 20 Temmuz 2020

Belki biz astrologlar sürekli Yengeç Oğlak temalarını yazmaktan yorulduk. Belki sizler gökte başka bir şey yok mu diye sorgulayıp okumaktan. Öyle bir zaman ki her şey bu yıla sıkıştırılmış da tekrar tekrar önümüze seriliyor sanki.

Biz evi aileyi kökleri bu kadar mı unuttuk? İhtiyaçlarımızı, şefkati, gerçek anlamlı beslenip büyütmeyi bu kadar mı es geçtik?

Ya da işi, görevleri, sorumlulukları her şeyin mi önüne koyduk? İş edindiklerimizin anlamsız yıkıcılığına göz yumup daha da mı sarıldık?

Geçtiğimiz bir buçuk senenin tutulma temaları Yengeç-Oğlak ekseninden İkizler-Yay’a geçti geçmesine, ama bitmeyen, bırakmayan, hala ele alınması gereken tekrarlar var. Aynı 21 Haziran’da gerçekleşen Yengeç’teki Yeniay ve Güneş Tutulması üstüne şimdi yeniden bir Yengeç Yeniayı’na girmemiz gibi.

20 Temmuz Pazartesi gecesi 20.32’de Yengeç’in son derecelerinde ev, aile, duygusal hassasiyetler ve güvenliğimize dair yeniden bir başlangıç teması oluşuyor. Tam karşısında, sıkı sıkıya onu kıstıran Satürn ise Oğlak’ta karşımızdakilerin bize getirdiği ya da bizim oraya yansıttığımız sınırlar, görevler, başarılacaklara vurgu yapıyor.

Daha ne kadar kökleneceğiz, temelleneceğiz, daha ne kadar eve aileye odaklanıp iş, kariyer, sorumluluk dengesine bakacağız? Belki bunlar son dokular. Bütün o Venüs, Merkür retrolarda (Mayıs-Temmuz arası) yoluna koyulamayanlar, konuşulamayanlar, gerçek anlamda eğilemediklerimiz, yapamadıklarımız veya bırakamadıklarımız bu ev-iş, aile-kariyer, iş dünya-dış dünya, anne-baba parametrelerinde yine ve yeniden, artık bazı temalara yol vermek, bazılarına hassasiyetle eğilip başlamak için bir daha önümüze geliyor.

Eve, aileye bu kadar odaklanmışken yaptığımız iş hala onu bütünlüyor mu, baktık mı? İşi eve taşıyıp sınırsız saat dilimlerinde başarılacakların sorumluluğuna yattığımızda evde fiziksel olarak kalarak ihtiyaçlarımızı tamamladık mı? Anne(liği)mizle ilgilendik mi? Baba(lığı)mızla bilinçlendik mi? İçimizdeki anne ve babayı elele tutuşturup günün şartlarına sağlıkla getirdik mi?

Anın haritasında Yeniay sağlık evinde (6. ev). Demek ki hala ev, aile ve sağlıklı, düzenli bir yaşam için buraya eğilmek mesele. Karşısında engel yaratan ne? Görünmeyen düşmanlar, hastaneler alanındaki Satürn ve diğer Oğlak gezegenleri (Jüpiter, Plüton). Görünmeyen düşman elle tutamadığımız bir virüs. Bu gerçek hala hayatımızın içinde. Belki bireysel hayatlarımızda da bir başka ‘görünmeyen virüs’ var eğilmemiz gereken, böyle düşündük mü? Virüs gerçeğinin hayatımızı nasıl dönüştürdüğünün, direnip bırakmadığımız yerleri sertleştirirken eskide ısrar etmenin anlamı olmadığının idrakına vardığımızda nasıl zenginleştirip ilerlettiğini de kendimize verebilir miyiz? Yeni gerçek neyse ihtiyaç o yönde şekillenmeli. Yeni ihtiyaç neyse gerçek ona hizmet etmeli. Sağlıklı aile ve iş dinamiklerine mi atılacağımızın, yoksa hastalıklı ve kısıtlayan baba-anne figürlerine tutunacağımızın farkındalığıyla adım atmak için son bir dönemeç.

Sabianlar bu derecedeki Yengeç için demişler ki;

ikizleri tartan bir İlham Perisi

Bu sembol kişinin gerçeklikle sürekli devam eden kaçınılmaz ilişkisini ifade eder ve içsel uzlaşmalara vurgu yapar. Bireysel varoluş duyular dünyasında karakteri, sonsuzluklar alemindeyse mantığı ifade eder. Ve bunların etkin ve tamamlayıcı birleşimi manevi bütünlüğün ölümsüz içgörülerinde yer alır. Bir insan kendini önce böyle bilir, sonra şöyle bilir ve böylece öz değerinin tamlığına uyanır. Anahtar sözcük DEĞER’dir. Olumlu kullanıldığında anın getirdiği çelişki ve çatışmalardan bağımsız doğru hükmü vermektir. Olumsuz olaraksa disiplinsiz bir mükemmeliyetçiliktir.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Hayatta her şeyin sonu var. Girdiğimiz zorlu yıl ve süreçte bazılarımız gerçekten bazı hayatların bittiğine şahit olduk, bazılarımız içimizde bir şeylerin sonlandığını gördük, bazılarımız bitenlerin içinden yenisini çıkardık ve nelerin bizi gerçekten besleyip tamamladığını, çatılandırdığını, nelerinse bağımlı kılıp boğduğunu, ezdiğini, yıktığını anladık. Belki gerçek anne babalarımızı gördük onlara tutunduk; belki yeni anne babalar yarattık, onlar olduk.

Bu ikinci Yengeç Yeniayı’nın getirdiği şefkat ve hassasiyetle yeni şeylere sağlıkla başlama teması karşısında tabi olduğu üstesinden gelmemiz gereken hastalıklı yanlarla ilgili ciddiyeti elden bırakmama sınavının artık son kez ve hepten daha iyisi için hayatımızda yerini bulmasını diliyorum.

Bitecek ve artık başka şeyler konuşacağız.

Başlayalım mı?

Yengec2.Yeniay