İlkbahar Ekinoksu ve Terazi’de Dolunay – 21 Mart 2019

İlkbahar ekinoksunuz ve yeni Astroloji Yılı’nız kutlu olsun.

Bu geceyarısından hemen sonra, 21 Mart 2019 saat 01.00 civarı Güneş Koç’a geçecek ve ilkbahar mevsimi yeni Astroloji Yılı ile birlikte resmen başlayacak.

Bir önceki döngüde son arketip Balık’la ruhsal ve evrensel birlik içinde okyanusa kavuşmak isteyen bir su damlası gibi hareket ederken bu kapanış döneminden yeni bir başlangıç dönemi olan Koç’a geçerek dürtüsel, hareket odaklı, ham ve atılmaya hazır bir hal söz konusu olur. Bu bir yeni filizlenme zamanıdır, büyüyen enerji içerir.

Öncü ve eril bir ateş burcu olan Koç dönemi işte böyle öncü, atılgan, cesaretli, mücadeleci bir enerjiyi ifade eder. Düşünmeksizin, sadece dürtüsel olarak istediğimiz için çıkacağımız yolu, başlatacaklarımızı, ilkleri ve daha öncekilerin önüne geçmeyi. Balık’taki aşkınlıktan sonra Koç’ta ham bir ‘ben’ ifadesi bulunur. O ‘ben’ saf ve dürtüsel olarak çıkmadan hayat ve döngü başlamaz. Hamdır çünkü bireyseldir, tekbaşınadır, öncüdür. Ondan sonra gelen arketiplerle sırasıyla Zodyak’taki diğer aşamalara geçilir (Boğa’da sahiplenmek, İkizler’de iletişime geçmek, Yengeç’te köklenmek gibi) ve Balık’ta döngü ruhsal boyutta tamamlanır. Ta ki Güneş yeniden Koç’a geçip o dürtüsel enerjiyle yepyeni bir başlangıcı tetikleyen dek. Doğada döngüler kendi düzeninde akar. Biz insanlar da arketipsel olarak bu mevsimsel döngülerin insan bedeni ve ruhundaki niteliklerini, mitolojilerini taşır, bireysel yolculuğumuzu sürdürürüz.

Ekinoks haritasında 0 derece Koç burcuna giren Güneş’ten hemen birkaç saat sonra sabah 04.42 civarında ise Ay Terazi’ye girmiş olarak Güneş’e karşıt açı yapacak ve bu taze mi taze döngünün daha ilk saatlerinde dolunay fazını oluşturacak. Bu ne demek?

Taptaze enerjilerin, yepyeni bir mevsimsel döngünün toprak üstüne fışkırmak isteyen filizler gibi kendini ifade edebileceği bireysel bir dürtüsellikle yola çıkma enerjisi gökyüzünü sararken, eş zamanlı olarak hemen karşımızdakini kaale alma ve bu bireysel dürtüsellik içinde diğeriyle uyumlanma ve dengelenme çağrısı oluşmakta.

0 derece Koç’taki Güneş’le sıkı bir kavuşum açısı oluşturan yaralı şifacı ve at adam Chiron bizi yola çıkmaktan her neler alıkoyuyorsa bu blokajlar, gömülü öfkeler ve geçmiş yaraların farkındalığı, kabullenişi ve dürtüselliğiyle diğerinin aynasında kendimizi görmeye davet ediliyoruz sanki. Chiron Koç’ta kendisi yola çıkma cesaretini ve atılımını kendi içinde kişisel olarak bulamazken başkalarındaki bu ihtiyacı çok iyi görebilir ve diğerlerinin yola çıkışını destekleyerek kendi yolunu açabilir (Chiron Koç’ta ne demek daha detaylı bilgi bu yazımda).

İşte hemen Ekinoks’la beraber eşitlenen gece ve gündüz gibi, ruhun ileri atılmak isteyen ama yine de onu geri çeken temalarla belki de tam olarak atılamayan çelişkisi içinde duygusal olarak nasıl bir akılcı denge içinde olmalıyız? Eylem ve düşünce, mücadele ve uzlaşma, ateş ve hava dengesini karşılıklandırarak yolun hemen başında bir nefes alıp ne için yola çıktığımızın, hangi yaralarımızı aşmak üzere sahaya davrandığımızın farkına varmalı; içimizdeki yaralı hayvanı mı yoksa zarafetle, hoşgörüyle, adaletle dengeleyebileceğimiz aklımızı mı kullanacağımızın ayırdında olmalıyız.

0 derece Terazi’de oluşan Dolunay’a 150 derece keskin açı yapan Uranüs ise bu uyumlanma ve dengelenme ihtiyacına aydınlatıcı bir sürpriz ya da uyandırıcı bir özgürleşme itkisiyle dokunuyor. Demek ki bu yola çıkış ve karşındakini kaale alış içinde gereksiz yere tuttuklarımız (mal mülk, duygu düşünce, insan eşya, sabitimizde bırakmadığımız ne varsa) konusunda sağlıklı bir ayıklama yapmamızda ve gereken ayrılığa esneklikle yaklaşmamızda fayda var.

Dolunay ve Uranüs’ün yöneticisi Venüs Kova’da ilişkileri insancıl bir eşitlik ve takım ruhu içinde ilerletmeyi desteklerken, Güneş’in yöneticisi Mars Boğa’da vereceğimiz mücadeleye sahip çıkmak ve istikrar sağlamak, bir nevi savunmada kalmakla bu ilişkiselliğe meydan okuyor. Takım arkadaşlığı içindeki bireylik ve özgürlüğe alan tanırken bireysel olarak sahip çıkmamız gereken mücadelenin ortak paydasını nasıl sağlayacağız?

Mars’a uyumlu açı yapan Plüton-Satürn-GAD üçlüsü bunun ancak varolan yapıları yıkıp dönüştürerek, bunun sorumluluğunu alıp yapılanarak ve bunu sadece yapmış olmak için, otomatik bir görev bilinciyle değil; kendimizi besleyip büyütecek bir şifalanma aracı olarak (KAD Yengeç’te) konumlayarak mümkün olacağını ifade ediyor.

Ya peki Sabianlar Terazi’deki bu Dolunay derecesi için ne demişler bakalım.

Bir kelebek içinden geçen bir okla mükemmelleşiyor

Bu sembol hayatın hayal edilen tarafındaki koşulsuz potansiyelleri ifade eder. Bireysel bilincin öğeleri ilk başlangıçtaki formsuzluk ve şekilsizlikten doğar; insan ruhunun kendine deneyim yoluyla kattığı sürekli azimden de bilgelik gelişir. Her bir kişi doğanın onun için özel olarak şekillendirdiği tanımlı varlığın içine doğar ve kişisel ifadesi için bunu zamanla iyileştirerek saf ve öz haline getirir. Anahtar sözcük EKLEMLEME’dir. Olumlu anlamda kullanılırsa kişi karakterinin hakiki bir samimiyet ihtiyacında olduğuna uyanır. Olumsuz olaraksa dünyaya ve onun konformist yöntemlerine gereksiz bir biçimde teslimiyeti ve gerçek benliğin kaybını ifade eder.

Taptaze, yenileyen, özgürleştiren, cesaret veren, şifalandıran, uyandıran ve zarafet katan bir ekinoks ve dolunay bizlerle olsun.

Hoş geldin ilkbahar.

.

Lazy butterfly napping on me
Dreaming of the sky and roly polys
Wake up, wake up, clouds are coming, clouds are coming
Wake up, wake up, rains are falling, rains are falling
Colors in my eye are staring at me
Anchor at my side as sweet as silver
Pleasure, pleasure, don’t forget her, don’t forget her
Love her, love her, I won’t forget her, I won’t forget her
Seashell fingernail scratching at me
Brown eyed lullaby singing at me
Come on, come on, try and catch me, try and catch me
Come on, come on, try and catch m, try and catch me
Cotton old cloud smoke I know he feels it
Rising from an oak because I feel it
He burn, he burn, mesmerizing, mesmerizing
He burn, he burn, hypnotizing, hypnotizing
Hopeful wise old worm in his temple
Digging in the dirt staying simple
Married, married, to the desert to the desert
Climbing, climbing, up a ladder up a ladder
Purple hummingbird in the meadow
Suckling at the flow of its shadow
See the day fit your fist in, fit your fist in
It’s never too late, I’d like to think so, I’d like to think so
Knife stuck in her paw someone help her
Gather sticks and straw and build it shelter
Don’t you, don’t you, let her die yeah, let her die yeah

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s