Koç’ta Yeniay – 5 Nisan 2019

Yeni Astroloji Yılı’nın ilk Yeniay fazından merhaba. İçinizde taze, ham, dışarı çıkmak isteyen, dürtüsel enerjileri hissediyor musunuz? Sanki uzun bir kış uykusundan uyanış, otomatize olmuş görev ve yükümlülüklerden istek ve arzulara doğru davranma, olmak için, varlık için, benlik için yola çıkma. Tüm bu kıpırtılar, kıpraşmalar bir arada.

Bugün, 5 Nisan 2019 saat 11.50’de Koç’ta Yeniay fazı oluşuyor.

Sabianlardan başlayalım.

Gün batarken danseden iyilik perileri

Bu sembol bir birey olarak insanın ve bireysel olmayan her türlü doğa kaynağının arasındaki ilişkinin özüne değinir. Kozmik entegrasyon her bir gerçeklik parçasında tekrar saf kaynağa dönmeyi talep eder ve evrensel döngü de her şeyin erişilebilir olması ve düzen içinde çalışması için sürekli bir ayarlama ve eleme halindedir. İma edilen bir hayat dansıdır; kişinin her bir özel yeteneği bitmek tükenmek bilmeyen bir prova ve gösteridir. Anahtar sözcük CANLANDIRMA/DİNÇLEŞTİRME’dir. Olumlu kullanıldığında güzel bir talih sayesinde çabayla doğrudan elde edilecek meyveler, sonsuz fırsatlardır. Olumsuz olaraksa, gerçek anlamda kişisel fayda yaratmaktan uzak yeterlilik yanılsamalarıdır.

Dr. Marc Edmund Jones, The Sabian Symbols in Astrology

Belki de her baharın gelişinde hissettiğimiz bu toprağın üstüne çıkma, uyanma, varolma zamanına dair şimdiki harita düzenine bakarsak; 15 derece Koç’ta kavuşan Güneş ve Ay’a Satürn başta olmak üzere Güney Ay Düğümü ve Plüto Oğlak’ta kare yapıyor. Bunun devamı olarak Koç’taki Ay-Güneş kavuşumu Yengeç-Oğlak karşıtlığındaki Ay Düğümleri’nin apeksinde yer alıyor.

İçimizde sabırsızca olmak, koşmak, yaratmak, istemek, sahaya çıkmak için taşıdığımız enerjiyi somut bir hedef doğrultusunda yapmamız gerekenler ketliyor olabilir. Bir yandan şimdiye kadar yapageldiğimiz, alışkanlık haline getirdiğimiz görevler, sorumluluklar, başarı kriterleri, babalık etme meselesi, hedefe dönük kalma tutumu ve tüm bunların katılığıyla oluşan duygusal kopukluk, sertlik, kuruluk ve soğukluk uzun soluklu bir dönüşüm döneminden geçiyor. Dönüşüm işin psikolojik tarafı. Bir de yapılması gerekenler var. Bu da dünyevi meseleler demek. İş güç, aile, kurumlar, otoriteyle ilişkiler, geleneksel yapılar, toplumun onayladığı unvanlar, meslekler bir yeniden yapılanma ve dönüşümden geçerken karşısındaki duygusal, şefkatli, besleyici, büyütücü yön şifanın kapısını aralıyor.

İşte bu karşıtlık içinde Koç’taki Yeniay ne o kalıplara dayanma ne o yumuşak duygusallıkta kalmaya bakarken hızlı bir çıkışı tetikliyor. Düşünce olmayabilir, sabır sebat meselesi zorlayabilir, şimdi hemen ve bir an önce hedeflere ulaşmak için mücadeleye soyunulabilir. O zaman ne olur? Ham bir çıkış. Hazırlıksız bir mücadele. Erken öten horoz. Belki de şimdi dış dünyada kendi çevremizde ya da daha toplumsal boyutta bunların ipuçlarını yakalıyoruzdur.

Yeniay’ın yöneticisi Mars İkizler’de. Bu da mücadelenin iletişimle, bilgiyle, yazıyla, konuşma ve söylevlerde, dilimizde olduğunu gösteriyor. İkizler’de Mars çok hızlı hareket eder. Keskin bir zeka ve laf ebeliğini gösterebilir. Öte yandan o sabırsız mizaç bilgide yüzeysellikte kalmaya, madalyonun ötekini yüzünü görmektense, dedikodu, genel geçer bilgiler ve iletişim köprüsünü sığ ve suya sabuna dokunmayan bir kıvamda kılmaktan ibaret olabilir. Halbuki ihtiyaç bu çıkış enerjisini zihinsel olarak çok yönlü düşünerek kullanmak; her iki tarafı da, madalyonun öbür yüzünü de merak edip görmek; kişilerin ardından dedikodu değil, kişiler arası köprü kurmak üzere bilgiyi hızla aktarmakta.

Yay’da ilerleyen Jüpiter de bu Yeniay derecesine destek veriyor. Bu bir yandan bizi geri çekip atıl tutan yapılacak edilecek ya da direnileceklere bir vizyon, büyüme ve atılım desteği verirken öte yandan abartmaya şişirmeye böbürlenmeye meydan da verebilir. Dikkat dikkat.

O zaman ne yapacağız? Gerçek istek ve arzularımızın ayarında ve yolunda olduğumuzdan emin olarak hem yolumuza düşecek hem de yolda gerektiği yerlerde temizlik ve elemeleri yapacağız. O bahar gibi ham ve taptaze çıkışın dönüştürücü gücü burada, besin kaynağı da önce kendi içimizdeki ve yanında bizi çevreleyen doğada.

Yükselen burcunuza göre bu Yeniay’ın hangi yaşam alanımızda (haritamızda hangi evde) olduğunu bulabilir ve ihtiyacımız olan yola çıkışa bu ay bu enerjiyle geçerli alanda adım atabiliriz.

Yükselen Koç – 1. ev (Kimlik)

Yükselen Boğa – 12. ev (Kollektif bilinçdışı)

Yükselen İkizler – 11. ev (Geleceğe dair projeler, arkadaşlar, gruplar)

Yükselen Yengeç – 10. ev (Kariyer, toplumsal imaj)

Yükselen Aslan – 9. ev (İnanç, felsefe, uzak diyarlar, yüksek öğrenim)

Yükselen Başak – 8. ev (Ortak kaynaklar, krizler, vergiler, dönüşüm)

Yükselen Terazi – 7. ev (İkili ilişkiler, evlilik, ortaklık, açık düşmanlar)

Yükselen Akrep – 6. ev (Sağlık, günülk iş rutinleri, 2. derece akrabalar)

Yükselen Yay – 5. ev (Aşk, çocuklar, kişisel sahne, oyun)

Yükselen Oğlak – 4. ev (Aile, ev, kökler, atalar)

Yükselen Kova – 3. ev (İletişim, temel eğitim, kardeşler, mahalle, komşular)

Yükselen Balık – 2. ev (Kişisel kaynaklar, değerler, öz değer)

Benim içimde artık bir yeni filiz, bir taze bahar. Sizin?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s