Boğa’da Dolunay – 24 Ekim 2018

Bir elektrik fırtınası.

Bu sembol, insanın olaylar üstündeki etkin faydasını gösteren gerçek gücüne dairdir ve bu güç her bir sorun ve kriz anında içsel olarak harekete geçisinin bütünselliğiyle olur. Burada doğal bir temizlik ve arınma söz konusudur; her bir bireyin ilişkileri ve işlerindeki karmaşık zorlamalardan kendini azat etmesini aynalar ve daha hakiki bir ilerleme için yol açar. Bu sembolde bir de satır arasında verilmek istenen aşırı güven kaybı korkusu vardır ki bu da evrensel güçlerle kişinin bir olması gereken anlarda ortaya çıkar. Anahtar sözcük DÖNÜŞÜM’dür. Olumlu kullanıldığında hem eldeki değerleri hem de geleceğin potansiyellerini ifade eden bir dehayı içerir. Olumsuz kullanıldığında ise her türlü kişisel ifadeyle ilgili mantıksız bir çekingenliğe götürür.

Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Sabianlar’a göre yarın, 24 Ekim 2018 saat 19.45 civarı Boğa’da oluşacak dolunayın ana teması bu. Dönüşüm içeren bir temizlik, yeni gelene sahip çıkarken eskinin krizlerinden sadeleşmek.

Akrep dönemine henüz girdiğimiz şu günün hemen ertesinde ‘dönüşüm’ diye yükselen sesler için çok mu erken diye düşünebiliriz. Halbuki Venüs 5 Ekim’den beri Akrep’te geriliyor ve ilişkilerimiz, değerlerimiz, sevme ve bağlantı kurma şekillerimizle ilgili uzun soluklu (16 Kasım’a dek) bir içsel değerlendirme sürecinde ilerliyor ve belki de hayatımıza bunları anlamlandırmamızı sağlayacak olaysallıklar yaşıyoruz.

Bu dolunayın enerjisine imzasını atan birkaç önemli unsur var:

  • Uranüs, Ay ile sıkı bir kavuşum içinde bulunuyor.
  • Tam karşısında Güneş ve Venüs birlikte karşıt açı yapıyor.
  • Satürn Dolunay’a destek veriyor.
  • Ay Düğümleri ve Dolunay enerjisi büyük bir kare açıyla karmik olarak bağlanıyor.

Bir önceki (Terazi’deki) Yeniay’da eşit ilişki dengesinde biz demek üzere bir yeni başlangıç temasına adım atarken şimdi benim ve bizim dediklerimizin karşıtlığında bir tamamlanma evresi yaşıyoruz. Ve fakat iş o kadar basit değil.

Duygusal olarak sahip çıkmak istediğimiz değerler, tutmak istediğimiz kaynaklar neler? Bunların bize verdiği güvenlik duygusu ve istikrar hissi dış dünyadan mı iç dünyamızdan mı gelmekteler? İlişkilerimizde çekildiğimiz krizlerle duygusal olarak ihtiyaç duyduğumuz huzur ve hazzın karşıtlığında nelere sahip çıkacak, nelerin hayatımızdan çıkmasına izin vereceğiz? Artık ‘başka türlü bir duygusal huzuru’ bulup onu tutmanın mı eşiğindeyiz yoksa hep bildiğimiz ve güvende hissettiğimiz korunaklı barınaklı güven kalıplarının sürprizlerle hayatımızdan çıkıp gitmesinin açıklığında mı ?

Dolunay ve Uranüs’ün yöneticisi Venüs Akrep’te halen geriler ve Güneş’le kavuşurken ilişkilerimizle ilgili temizleyip dönüştürmemiz gerekenlerle ilgili aydınlanmalar ve özgürleştirmeler getirebilir. Satürn destekliyor demiştik. O da bize sınırlarımızın çepherini çiziyor. Özgürleşmenin de bir sınırı var, temizlik ve arınmanın da. Zamanında çokça tutup bırakmadıklarımızdan artık vazgeçme zamanıysa bunun da bir sınırı var – ve bu iyi bir şey! Bize ilişkilerimizi, (kendimize ve diğerlerine biçtiğimiz) değerleri yenileyip özgürleştirirken sağlıklı bir şekilde yapılandırmak için somut malzemeyi temin ediyor. Gerçekçi olmak mümkün, ama delirip eldeki her şeyi atmak istemek de. O zaman o sınırları da o özgürleştirici dinamikle birlikte sevelim.

Kova-Aslan aksındaki Ay Düğümleri de Dolunay enerjisine bir düğüm atıyor. Geçtiğimiz bir buçuk senedir takım adamı olmakla kendi sahneminizin merkezinde olmak, akıldan düşünmekle kalpten hareket etmek, gözlemlemekle hayata katılmak arasında ilişkisel dinamikler deneyimlerken bu dolunay artık birtakım krizlere sebep veren ilişkiler, gruplar, oluşumları geride bırakmak veya onları dönüştürmek üzere yüzleşmek ve gerçek yaratıcılığımızı, sahnemizi, kalbimizin sesini duyuracak, iç ve dış huzurumuzu sağlayacak, ‘yepyeni ihtiyaçların farkındalığına sahip çıkacak bir istikrar’ geliştirmek ve bu dinamik ve yepyeni yapıya sabitlenmek üzere bir bağlayıcılık getiriyor.

Yepyeniliklere sabitlenmek, onları sahiplenmek.

Uranüs Boğa’da yedi sene bu yolculuğunu sürdürecek ve bize bu anlamda bolca malzeme verecek. Şimdiyse yavaş yavaş bu enerjiye girişi deneyimliyoruz. Bu dolunayda ise ihtiyaçlarımız, duygularımız, ilişkilerimiz, benim ve bizim dediklerimiz arasında.

Madem bambaşka bir özgürleşme ve sabitlenme enerjisi taşıyor, o zaman bu dolunayın alan açıcı bir huzurun dinamizmini getirmesini diliyorum hepimize.

 

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. yasoeda dedi ki:

    Eline sağlık. Okuduklarımı tekrar okuyacağım. Ama deneyimim heyecanlandırdı beni. Daha birkaç gün evvel, geçen sene kendime simgesel anlamı olan eski çalma listemin yerine yeni bir çalma listesi hazırlama kararımda listenin ismine bu niyetimi koyup “New” yazdığımda yanında hızla beliriveren “Same’i” düşünmüştüm. Same’i yinelenen, aynı yerde dönüp duran kısmını bu yıl atabileceğim sanırım diye hissetmiştim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s