Terazi’de Yeniay – 9 Ekim 2018

Bu sabah, 9 Ekim 2018 Salı saat 06.47 civarı Terazi’de Yeniay fazı gerçekleşti.

Her yeniay yeni bir tema etrafında duygusal bir başlangıç demektir. İçinde bulunduğumuz Terazi dönemindeyse bu Yeniay’ı birebir ilişkilerimiz, ortaklıklarımız, ben ve diğeri eksenindeki alışverişlerimiz çerçevesinde aylık bir tohum atma dönemi olarak düşünebiliriz.

Terazi öncü bir burçtur, elementi de havadır. Böylesi bir Yeniay’da eşit ilişki kurmanın, diğerini kaale almanın, objektif kalmanın, düşünselliği ve diyalogu uzlaşmacı bir tavır içinde ifade etmenin ve tüm bu ilişkisel dinamiklerle insiyatif almanın tohumlarını ekebiliriz.

Sosyal, zarif ve adaletli bir arketip olan Terazi’nin yöneticisi Venüs ise Akrep’te henüz gerilemeye başladı. Bu da bize ilişkilerimizle ilgili sadece görünen kısımlarla yetinmememizin, işin derinine inmemizin, çirkiniyle, kötüsüyle, hoşnut olmadığımız ilişkisel dinamiklerimizle de yüzleşmek üzere bu diyalogu ifade etmemizin altını çiziyor. Tabii bu arzu ettiğimiz yön. Aksine çalıştığında haset duygularının, kıskançlığın, intikam hislerinin, kontrol etmek ve kendine bağımlı kılmak adına direnmenin ve bırakmamanın (güç savaşlarının) su yüzüne çıktığına da şahit olabiliriz. Olumlamak için bu hislerimizi gözardı etmeden, diğerlerinde olduğu gibi kendimizde de bu hislerin olduğunun kabulüyle karşımızdakine (ve tabii kendimize) ifade ederek bu ‘eşitlikçi diyalog’ tohumunu ‘hakiki’ kılabiliriz.

Terazi’de kavuşan Ay ve Güneş’e ek olarak hasadın, doğadaki düzenin ve ‘doğa anne’nin temsilcisi asteroid Ceres de bu ilişkisel temayı etkiliyor. Acaba ikili ilişkilerimiz besleyici mi? Sağlıklı bir ilişki düzenini vermekte mi? İkili ilişkilerimiz ve ortaklıklarımızda ektiğimizi biçebildik mi?

Yeniay’a kare açı yapan Plüto ise bu denge sağlama unsuruna bir baskı oluşturuyor. Burada kendi bildiğimiz ilişkisel doğruların olması için diretmek ve süreci bu şekilde manipüle etmektense belki de olması gerekenin olmasına izin vermeyi (belki sonlanacak bir ilişkide ısrar etmeyi bırakmayı ya da artık başka bir şeye dönüşecek, eskisi gibi olmayacak bir ortaklığa izin vermeyi), kendimizi kollektif, bizden büyük bir kontrol ve dönüşüm mekanizmasının çarkında benlik ve bizlik ekseninde somut bir şekilde dönüşürken gözlemlemeyi kucaklayabiliriz.

Venüs Akrep’te gerilerken ilişkilerin karanlığına bizi çekiyor çekmesine, ama ona kare yapan Kova’daki Mars da insancıl bir tavrın, ait olduğumuz grubun iyiliği için verdiğimiz mücadelenin o hakiki devinimle olumlu çalışabileceğini ifade ediyor. İki sabit burç arasındaki bu mücadele (esneklikten yoksun kalınırsa) sert geçebilir. Neyse ki Venüs’e üçgen yapan Neptün tüm bu yeraltından akan derin suların şifalandırıcı, yıkayıcı ve arındırıcı tarafını sevgi, şefkat, merhamet ve empati ekseninde sağlayabileceğimizin ipuçlarını veriyor. Şükür.

Sabianlar bu Yeniay için ne demişler?

Fırtınaya kapılmış bir iskele

Bu bir birey olarak insanla doğanın kendine has güçleri arasındaki sahte bir düşmanlık içeren ilişkisini sembolize eder. Bu sembolizmi tersine çevirirsek, bir evvelki koşulların sağlanması için gerçekliğin her fazının sürekli devam eden bir çabayla evrensel bütünlüğe vardığını anlayabiliriz. Burada yeni bir başarı için insani çabayı engelleyen bir motivasyon yoktur, aksine artık faydası olmayan her ne varsa bundan özgürleşmek mümkündür. İma edilen şey, saf bireyselliğe meydan okumadır. Anahtar sözcük MOLA’dır. Olumlu kullanıldığında, hayatın tekrarlayan aciliyetlerine her seferinde kişisel yetkinlikle neşe unsurunu katmaktır. Olumsuz kullanıldığında ise, hayal kırıklığı ve hüsranı harekete geçmemek için bahane etmektir.

Dr. Marc Edmund Jones, The Sabian Symbols in Astrology

Je ne veux pas travailler – Çalışmak istemiyorum

Je ne veux pas dejeuner – Yemek yemek istemiyorum

Je veux seulment oublier – Sadece unutmak istiyorum

Et puis je fume – Sonra da sigara içiyorum.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s