Oğlak’ta Yeniay – 23 Aralık 2022

En uzun gecenin ardından karanlık tünelin ucundaki ışığa yavaş yavaş, adım adım yaklaşıyoruz. Gecenin karanlığına inmenin, -her ne kadar henüz kış gibi hisetmesek de- kışın kapısından girmenin sebebi bu.

O zaman hedefleri koyalım, plana programa alalım, yapılacakları ‘gerçekçi’ bir şekilde terminleriyle peşpeşe dizelim.

2022’yi işte böyle bir yeniayla bitiriyoruz. Uzun bir yolculuğun ardından varmak istediğimiz yerin adını, zamanını, sorumluluğunu, işini ve gücünü tanımlayıp koyduğumuz bir yeni tohum.

Bugün, 23 Aralık 2022’de 13.16’da 1 derece Oğlak’ta yerleşen Ay ve Güneş bize önümüzdeki ay her neyi gerçekleştirmek istiyorsak onun tohumunu atmamız için ışıklarını kısıp yeni bir cenin pozisyonunda gecenin karanlığında buluşuyor.

Ay ve Güneş bu başarı ve gerçekleştirme odaklı keçi burcunda yalnız değiller. Venüs, Merkür ve Plüto da ilişkilerimiz, değerlerimiz, iletişim ve ticaret biçimimiz, güce bakışımızla ilgili somut koşulları önümüze seriyor. Uranüs özellikle Venüs ve Merkür’e desteğiyle bu yığılıma farklı bir şekilde ilişkilenmek, değer biçmek, düşünmek ve iletişmek için ani ve sürpriz ilham flaşları veriyor. Bilelim ki ne hedef koyarsak onun sonucu somut olacak, elle tutulacak ve bunun hepimize eşit dağılımı, paylaşımı, aktarımı için sınavlar Mart’a kadar devrede olacak (yönetici Satürn hala Kova’da).

Taze taze Koç’a yeniden dönen Jüpiter ihtiyacımız olan ateşleyici. Eksik yakıtı, çıkılamayan yolu, edilemeyen cesareti şimdi kendimiz için ve belki sadece öyle istediğimiz için büyütüp atılmak üzere bize sağlıyor. Haritanın yükseleni Koç o öncü ruhu, sahaya çıkıp mücadele etme, ilk olma dürtüsünün altını çiziyor.

Bunların hepsi pek güzel. Ve şimdi beraberinde gelen birtakım uyarılar.

  • Mars halen İkizler’de geriliyor ve o itici kuvveti veren Jüpiter’i ve harita yükselenini yönetiyor.
  • 29 Aralık’ta gerilemeye başlayacak Merkür zaten retroda olan Mars’ı yönetiyor, gölgesiyle düşünce ve projelerimizdeki ölçüp biçmeyi katmerliyor.

Bu dubleli gerileme arifesinde bize bu hedef ve başarı odaklı yeniay diyor ki;

Acele etme. Daha değil. Henüz değil. İçinde o somutluğu görebilir, o hedefi koyabilir, gerçekleştirmek istediğini dışarı çıkaracak yakıtı bulabilirsin, ne zamandır hissetmediğin heyecana kapılabilirsin. Şimdi bunları yaz, planla, oluştur, çerçevelendir, adım adım ilerletmeye başla, ama hemen atılıp koşma. Daha hazır değilsin. Henüz değil. Bir daha dönüp bakacaksın. Gerçek mi değil mi tartacaksın. Değer mi değmez mi anlayacaksın. Şimdi yapman gereken kaçınmadan ne yapman gerekiyorsa onu yapmak, o hedefin o cesaretin adını koymak. Somut gerçekliğe varmana biraz daha var.

Bu yeniay derecesine bir de Sabian sembollerinden bakalım

GOTİK BİR KİLİSEDEKİ ÜÇ VİTRAYDAN BİRİ SAVAŞTA KIRILMIŞ

Güçlü bir özbenliğe, dayanıklı bir yapıya ya da dünyadaki iyiyi görebilmek için net bir inanca ihtiyaç duyarız. Bu sembol bize yoğun bir saldırı, yaylım eteşi altındayken sağlam durabilme ihtiyacını gösterir. Birliği temsil eden üç şeyden biri, bu semboldeki anlamıyla aşk ve sevgi yaralanmış ve insanlığın hoyratlığı yüzünden ayrı düşmüştür. ‘Vitray’ın tuzla buz olması (‘Kırılması’) ile inanç, umut ve güven kaybı yaşarız. Sevginin kabulüyle ise birçok anlamda şifa ve iyileşme bulabiliriz. Leonard Cohen’in dediği gibi “bir çatlak var, her şeyin içinde bir çatlak. İşte ışık oradan giriyor’

The Sabian Symbols, Lynda Hill

Işığın girdiği yer yaralarımız olduğu, bize onları gösterdiği kadar iyileşmenin anahtarı (Chiron yükseliyor), yeni hedef ve atılımın kanalı da olabilir. Bu yeniay bize ta 2020’de başlayan ve hayatlarımızı geri dönüşsüz bir şekilde değiştiren global pandeminin toplumsal, sosyal ve bireysel olarak getirdiklerini, götürdüklerini, kırdıklarını, yapıştırdıklarını anlayıp bunlarla yeni bir kendimize ve topluma ebeveynlik modeliyle yaklaşmanın basamaklarını gösterebilir, temel atmanın zeminini şimdiden geriye dönük bir değerlemeyle tekrar tartmanın altını çizebilir. Yeter ki zamanını kollayalım, cesaretle pratiği birleştirelim, uzun soluklu ve sağlam bir yapı için sabrı cesaretle harmanlayalım. Çünkü sabır da cesaret ister ve belki de bu yeniayınbize sağladığı tam da budur. Cesaret için sabır.