Oğlak’ta Dolunay – 13 Temmuz 2022

Dünyada liderler, unvanlar, kurumlar, başarılar ya da başarıyı temsil edenlerle ilgili önemli ve geri dönüşsüz sonlanmalara şahit olurken belki bizler de kendi hayatımızın mikro ölçeğindeki başarı tanımlarına bakıyor, prestij ve unvan atfettiğimiz yerleri değerlendiriyor, sorumluluk bilip hedef koyduğumuz meselelerden artık bize hizmet etmeyenleri bırakmakla bırakmaya direnmek arasında içsel sıkışıklığı hissediyoruz.

13 Temmuz 2022 Çarşamba gece 21.37’de 21 derece Oğlak’ta gerçekleşecek dolunay yakın vadede on beş gün önce Yengeç’te gerçekleşen ev, aile ve duygusal ihtiyaç odaklı yeniayın nasıl bir somutluğa vardığını, uzun vadedeyse Ocak 2021’de hedefleri dönüştürmekle ilgili yaptığımız başlangıçların nereye ulaştığını gördüğümüz bir resim çiziyor.

Duygu ve ihtiyaç eksenli Yengeç döneminde olmamıza rağmen dolunay Oğlak’ta olduğu zaman o duygusal akışkanlığa ve boşaltıma ulaşmamız zorlaşır, adeta duygularımız kurur, katılaşır. Hepimiz o kasık, yaptırımcı duyguyu öyle ya da böyle içimizde taşıyor olabiliriz. Aslında mesele duygusal çalkantıları şu an bulunduğumuz noktada gerçekçi bir göz ve hedeflerle değerlendirip vardığımız noktanın bizi ‘başarı, unvan, prestij, liderlik’ babında tanımlayıp tanımlamadığına bakmak.

Dolunaya Plüto’nın yakın eşliği varılan nokta, verilen meyveyle ilgili ya bir damıtıp arındırma ya da geri dönmemek üzere bırakma meselesinin gündemde olduğunu göstermekte. Başarı timsali Oğlak için bu bir yenilgi gibi algılanabilirken asıl yenilginin belki de çürük ve içi boşalmış kuru yapıları tutmaya çalışmak olduğunu anlamalı.

Dolunayın yöneticisi Satürn halen Kova’da ve geri harekette, liderlik, sorumluluk, yapılanma ve seçimlerin herkes için, insanlık için, eşitlik için olmasını değerlendirmeye çağırıyor. Harita yükseleninin Kova olması da bu vurguyu arttırıyor. Farklı düşünmek, birey olmak ve yanısıra toplumu gözetmek hedeflerin damıtılması ve yerine yoluna konmasında gerekli. Hele ki Satürn Ay Düğümleri’ne halen kare yapar ve kişisel-ortak değerler eksenli değerlendirmeleri arka planda çalıştırırken.

Dolunay Güneş karşıtlığına kare yapan yaralı şifacı Chiron geçmişin gömülü yaralarına rağmen kendi isteklerimiz yönünde yola çıkmanın, başkalarının önünü bu anlamda açarak kendi yaralarımızı şifalandırmaya vurgu yapıyor.

Neptün Balık’ta dolunaya destekleyici temasıyla hedeflerimizi dönüştürmeyi seçerken önümüze ayağımıza gelebileceklerin şifa ve iyileştiriciliğini gösteriyor. Biz yine ne yapmamız gerekiyorsa yapalım, öte yandan teslimiyetten gelecekleri de kendimize katalım.

Son olarak Boğa’daki Uranüs ve Kuzey Ay Düğümü’nün de dolunaya destekleyici dokunuşu belki de uzun zamandır duran, bırakıl(a)mayanların çok hızlı ve ani bir şekilde hayatımızdaki yerini değiştirecebileceğini, bizi şimdinin ötesindeki geleceğe hazırlar, kıymetlendirir, şimdinin ederine bizi uyandırır biçimde çalışabileceğini de söyleyerek noktalayalım.

Sabianların bu dolunay derecesi için yorumunu dünyada gelişen olaylar çerçevesinde, kendi hayatımıza da yansıtarak değerlendirelim.

BİR GENERAL YENİLGİYİ ERDEMLE KABUL EDİYOR

Bu sembol artık işlerin yolunda gitmediğini ve size hizmet etmeyen insanları, düşünceleri veya olayları nerede ve ne zaman bırakmak gerektiğini ‘kabul etmeyi’ ifade eder. Zaman gelir savaşıp mücadele etmenin artık bir anlamı kalmadığını ve bazı durumlarda ‘kazanmanın’ mümkün olmadığını görürüz. Teslimiyet anında hatırlanacak olan savaşmış olmanın getirdiği yiğitlik ve değer, artı bunu nasıl yönettiğinizdir. Bazen, yenilgiyi nasıl yönetip ele aldığınız esas ölçü birimidir. İleride başka teşebbüslerde bulunacak ve onları kazanacaksınız. Hep ve her zaman ‘Yenilgiyi kabul etmek’ zorunda değilsiniz. Bazen zaferlerinizi de kazanmayı bilmelisiniz.

The Sabian Symbols, Lynda Hill

Dönüşen hedeflerimizin ayırdında, ayağımıza gelenlerin şifasında, değiştiricilerin tazeleyiciliğinde yaşadığımız bir dolunay bizimle olsun.

12 Temmuz 2022 Salı 15.10, ay Oğlak’ta dolunaya ilerlerken