Haydi: Koç’ta Yeniay – 12 Nisan 2021

Haydi!

Bu kadar yoğun Koç vurgusunun olduğu bir gökte ne yapacağız?

Bu sabah, 12 Nisan Pazartesi Güneş, Ay, Venüs, Merkür, Chiron hepsi 05.30’da Koç’taki Yeniay haritasının birinci evinde buluştular. Ateş elementi yüksek, hava destekleyicisi.

Benliği ifadeye, harekete geçmeye, dürtüsel olarak başlatmaya, bu şekilde değer katmaya, bunları söze dökmeye ve geçmişte çıkamadığımız yolların kabullenişiyle şimdiyi şifalandırmaya dair çok güçlü bir yığılım bu. Dur durak yok gibi hissedebileceğimiz bir atılım gücü. İçimizde, zihnimizde, kalbimizde ‘haydi artık, çık yola’ çağrılarını duyumsayabilir, kendimizi bu yeni başlama aşamasında hissedebiliriz. O zaman ne bekliyoruz?

Hareketlerimizi sözlerimiz ve düşüncelerimizle ortaya koyup savunmak, verdiğimiz bu sözel mücadeleyi yeni proje fikirlerinin atılımı için kullanmak birbirini harlayıp ateşleyebilir. Hareket fikri, fikirler yeni hareketleri doğurabilir.

20 Mart’ta başlayan yeni Astroloji Yılı ve Koç döngüsü haritasında kadın vurgusunun yüksek olduğunu görmüştük. O zamanki yumuşak ve empatik tema artık yerini savaşçı ve hakkı olan varlık sebebi için yola çıkan, yolu açan bir niteliğe büründü. Boşuna olmasa gerek. Sanki bu saf enerji patlamasının önünde kadınlar koşuyor, öncü atılım enerjisini üstleniyor, yolu açıyor. Bu aynı zamanda ilişkilerimiz ve değer sistemimizle ilgili meselelerin kendimize dönük, kendimize has bir şekilde ifade bulması da demek. Lamı cimi olmadan, beklemeden başlatmak. Evet, hızlı, aceleci, sabırsız olabiliriz. Öte yandan geçmişle geleceğin çatışmasının arka planda hala devam ettiği bu zamanda bu atılım enerjisini artık topraktan yukarı fışkıran bahar enerjisiyle biz de kendimize katabiliriz.

Bu yoğun hareket ve düşünce vurgusuna sanki tek başına bir kale gibi meydan okuyan baskı ve güç unsurunu hedeflerin dönüştürülmesi babında da üstümüzde hissedebiliriz. Bu anlamda hala bitmemiş bir meselemiz var. Tüm bu yeni yola çıkış, savaşçı ruh, yeni fikirlerin filizlenmesi ve herkesi ileri taşıyacak yeni adalet ve inanç sistemi için eski yapıyla yaşadığımız çatışmayı bir engel, bir ketlenme gibi yaşayabiliriz. Çünkü hala o eski sistemin içindeyiz. Yeni için cesaretle yola çıkarken hedeflerin uzun vadedeki dönüşümü, bunların damıtılması için bu atılımın uygulamaya ve gerçek bir yapıya dönüşmesini de sağlamalıyız. Tabii buna isyan edebiliriz. Belki de bu baskıya içimizde ve dışımızda isyan ede ede, karşı koya koya hedefi dönüştüreceğiz. Her şeye rağmen yola çıkarak. Zaman şimdi ve burada.

Salgın dönemiyle beraber bu ‘haydi haydi’leyen koşma enerjisini bizlerle birlikte koşan bir virüs gibi de düşünebiliriz. Ve buna karşı bizi yeniden kendi sınırlarımıza kapanmaya mecbur tutan yasakları da anlamlandırabiliriz. Bu yük hepimizin. Ben deme, dışarı çıkma, kendimizi varetme enerjimizin iyice yükseldiği bu zamanda kollektif sağlık ve şifa için birliğe teslimiyeti yine de dengelemeliyiz. Ekinoks haritasında İstanbul için salgın ve kaos tam tepemizde, yönetimdeydi. Şimdi bu hastanelerde, halkta ve çok yakın çevremizde. Salgını mı yaymak yoksa şifa için duruma teslim mi olmak? Kendimizi ne kadar bu anlamda ‘aldatıp kaçmaya’ meyilli olsak da bu gerçek de şimdi ve burada. Belki bu kadar ateş (hareket) ve hava (nefes) elementinin birbirini harlamasıyla en yayılımcı ve agresif zaman tam şimdi. Önümüzdeki hafta Boğa dönemine geçişle topraklanmaya, yavaşlamaya, hız ve yayılımın inişe geçmeye başlayacağını ümit edelim.

(Yakın zamanda dinlediğim bir uluslararası seminerde virüsün Mars’ın güçlü olduğu zamanlarda agresifleştiğini, Venüs’ün güçlü olduğu zamanlarda sakinlediğini tespit etmişler. Venüs bu hafta zararlı pozisyonda olduğu Koç’tan çıkıp güçlü olduğu Boğa’ya geçecek. Ayın son haftası da Mars kendini rahat ifade ettiği İkizler’den çıkıp zayıf hareket ettiği Yengeç’e geçecek. Umut zamanları)

Sabianlar bu 22 derece Koç’taki Yeniay için ne demişler bakalım.

PASTEL RENKLER GİYMİŞ BİRİSİ AĞIR VE DEĞERLİ FAKAT ÖRTÜLÜ BİR YÜK TAŞIYOR

Bu sembol önemli şeyleri başkalarından saklamak için gösterilen büyük çabayı ifade eder. Bu, üstünüze yıkılmış ağır sorumluluklar anlamına gelebilir. Başkaları farkına varmadan büyük yüklerin üstesinden başarıyla geldiğinizi hissedebilirsiniz, fakat aslında başkaları bu yükü saklayarak tavırlarınızın etkilendiğini açıkça görebilirler. Bu yükü artık paylaşmak gerekebilir. Hayata gerçek anlamda katılıyor musunuz? Şartlar ne olursa olsun sürekli her şey yolundaymış gibi mi davranıyorsunuz?

The Sabian Oracle, Lynda Hill

O zaman haydi!