Değişime Çıraklık: Başak’ta Dolunay – 27 Şubat 2021

Balık dönemine teslimiyet ve getirdiği değişkenlikle artık uyumlandıysak şimdi gerçekçi olup sapla samanı ayırma zamanı.

Bugün, 27 Şubat 2021 sabah 11.17’de Balık’ın tam karşısındaki Başak’ta Dolunay fazı gerçekleşiyor.

Sene başından beri hissettiğimiz tansiyonu yüksek ve sabit zihinsel enerji yerini yumuşak ve akışkan, birleşip uyumlanan bir dinamiğe bıraktı. İşte şimdi bu teslimiyetin sağlıklandırılması, ayıklanması, gerçekçi bir rutin içinde işletilmesi için önümüze bakalım.

Masalarımızı düzenleyelim, iç dolaplarımızı toplayalım, zihnimizdekileri çekmeceleyelim ve bunları fikir ve duygu ekseninden çıkarıp pratiğe dökelim.

Dolunay’a hem yaratıcı bir karşıtlık hem de sıradışı bir değer desteği var. Kalıplarımızı yıkmakla ilgili geçmişle geleceğin içsel ve dışsal gerginliğini hala taşıyoruz belki. Öte yandan değişime aşklanmanın, bununla yükselerek hayallerimizi şimdiye taşımanın titreşimini de hissediyoruz. Bu da değişimin kendisi. Hayalleri gerçekleştirme ekseni. O zaman değişime uyumlanmak için vazgeçiş veya bırakışların ötesinde, gerçekleştirilmesi sağlıklı olacakları şimdi ele alalım.

Rutin belirleyelim, sabahtan akşama o rutini kendi ritmimizle uyumlu hale getirelim, çıraklığa dönelim çünkü ancak kendi kendimize çıraklık ettiğimiz sürece kendi kendimizin ustası olabiliriz, bunu bizden daha iyi yapacak kimse yok.

Dolunay haritasının teması merak duygumuzu yüksek tutuyor. Yanısıra mücadele etmek istediğimiz kişisel değerlerin yükselişiyle bu mücadeleye girdiğimizde hedeflerimizi güçlendirerek dönüştürebileceğimizin işaretleri de göz kırpıyor. Zihinsel korkularla inançlar bu merak duygumuzu şekillendirebilir. Biz de oradan geleceğin bilgisini, geleceğe neyi taşımak istediğimizi.

8 derece Başak’ta gerçekleşen Dolunay’ın Sabian sembolü resmi daha da netleştiriyor.

Ekspresyonist bir ressam fütüristik bir çizim yapıyor

Bu sembol geleceğe dair planlar veya çizimler yapma yeteneğini veya ihtiyacını gösterir. Bireysellik ve özgünlük kullanılması gereken en önemli gerekliliklerdir. Ne istediğinizi ya da neyin talep edildiğini düşünerek planlarınızı çiziktirin. Nasıl görünüyorlar? Her şeyi düşündünüz mü? Gelenekçi bir yaklaşımın baskısına rağmen, ihtiyaç duyulan sizin bireysel yaratıcılığınız ve ilerici düşünme biçiminiz. Bu derece yetenekleri göstermek için harika olsa da yaptığınız şeye kendinizi fazlasıyla kaptırıp hayaller alemine dalarak hayatınızdaki başka öncelikleri unutabilirsiniz.

Anahtar sözcükler: Yaratıcılık ve geleceğe dönük planlar. Zamanının ötesinde şeyleri görmek. Gerçeklerle sınırsız olmak. Sanatçılar, mimarlar, mühendisler. Planlar, taslaklar, ayak izleri.

Dikkat edilmesi gerekenler: Geleceğe odaklanıp şimdiyi kaçırmak. Hiçbir yere varmayan planlar. Zihinde yaşamak. Soyut şeyler içinde kaybolmak. En kötüsü olacağını düşünmek.

The Sabian Symbols, Lynda Hill

Sağlık konusunun gündemimizden düşmediği şu dönemde yaratıcılığımızla planlarımızı, hayallerimizle gerçeklerimizi, ‘sağlığını kaybetmiş eskilerimizle’ ‘tedavi edecek yenilerimizi’ elele tutuşturmak için zaman şimdi.