Hedefleri Dönüştürmek: Oğlak’ta Yeniay – 13 Ocak 2021

Yeni seneye girmemizle birçok tema değişikliğine adım atarken yılın ilk yeniayında geçen seneye dair bir vurgu yaşıyoruz sanki. Yeni hedeflerin içinden dönüşerek başarmak mümkün mü?

Üstümüzdeki güçlü baskı, sıkışık hisler belki moralsiz belki karamsar hissettiriyor. Belki kontrolümüzde olanlardansa olmayanlara takılıyoruz, direniyoruz, güç savaşına giriyoruz. Halbuki kontrolümüzde olmayanlara dair hedefimizi, bakış açımızı dönüştürmek, buna göre seçimler yapmak elimizde. Ve bizi nispeten hafifletecek, küçük başarıların içinden de tamamlanmanın mümkün olduğu rahatlığını verecek olan bu.

Bu sabah, 13 Ocak 2021 saat 08.00’de Oğlak’ta oluşan Plütonik Yeniay fazıyla tüm bu temaları taşıyor olabiliriz. Gökyüzünde ateş ve su elementinin olmaması bizi kuru, katı, sıkışık ve zihinde hissettiriyor olabilir. Duygularımızı kasık, kendimizi hayatın olumlu yanlarından kopuk hissedebiliriz.

O zaman eldekilere bakalım.

Toprak ve hava elementi yoğun bu yeniayda yeni bir sorumluluk almak, başarmak istediğimiz küçük veya büyük şeyler için hedef koymak, bunları planlamak ve bir zaman takvimi oluşturmak çıkış noktamız olsun. Belki 2020 Nisan ayında hayatımızın odağındakilere bakmak ve oradan şimdiye bir getiriyle önümüze dönüp o hedefi tanımlamak.

Sorumluluk almak dediğimiz zaman artık bunu kavramsal, zihinsel ve düşünceler ekseninde gerçekleştireceğiz. Yapılandırmamız gereken yer orası. Zihnimiz, düşüncelerimiz, bildiklerimiz. Yeni bir geleceğin inşası için birlikte hareket etmek, birlikte düşünmek, birlikte büyümenin yolu buradan başlayacak.

Öte yandan yeniay haritasındaki Kova-Boğa çatışması bize maddiyat ve kavramlar, fiziksel ve zihinselin mücadelesini gösteriyor. Ya bir ortayol bulup yeni fikirler için yeni yapılanmalar veya yeni değerler içinden yeni kavramlar oluşturacağız ya da isyan, öfke dalgasıyla sıkışmış gazlar gibi patlayacağız. Özellikle 19-21 Ocak arası bu anlamda bastırdığımız ne varsa basıncı kaldıramayabilir. Sınavımız esneklik gösterip gösterememek olabilir. Aslında tüm seneye yayılacak olan yeni zihinsel yapılanmalarla eski değerlerden özgürleşme çatışması bize hep bu ‘esneklik’ eksenini hatırlatacak.

Sabianlar bu yeniay derecesi için ne demişler bakalım.

Manastıra giren bir kadın

Bu sembol kendini maneviyata adamakla ilgilidir. Hayatını bir inanç ekseninde yaşamayı seçenleri ait oldukları topluluk destekleyip ödüllendirmekle kalmaz, ana akıma katılmamayı seçene de yardımcı olur. Bazı kültürlerde hayatın iyi yaşanması ve anlamlı bir yükselişe geçmesi, ailevi sorumluluklar ve sosyal görevlerden kendini tamamen arındırmak anlamına gelir. Bu içgörü de kişinin yüksek varoluş ifadesini ait olduğu topluluğun anlayıp onayladığını gösterir.

Sabian Mysteries, James Burgess

Yeni dünyanın düzeninde yeni, gerçek ve güçlendirici hedeflerimizi bulabilmek için bu yeniayda kendi manastırımıza adım atıp oradan damıttıklarımızı geri verebilmemizi diliyorum.