Mükemmelliğe Çıraklık: Başak’ta Yeniay – 17 Eylül 2020

Mükemmeliğin tanımı kişiye göre değişebilir, ama kendi hayatımızın kişisel tanımlamalarımız içindeki mükemmel işleyişini sağlamak bize bağlıdır. Önemli olan kendimize gerçek kalmak, sağlıklı rutinimizi belirlemek, onu işletmektir.

Bugünkü kapanan balsamic ayla yaz kapanışını da yavaş yavaş hisseder, bir hafta sonraki ekinoksa hazırlanırken bu geçiş dönemiyle gelen yeni başlangıç tohumunu hem mevsimsel hem de değişken iç mevsimlerimize dönük atabiliriz.

17 Eylül 2020 Perşembe öğlen saat tam 14.00’te tam olarak 25 derece 0 dakikada Başak’ta Yeniay fazı oluşuyor. Tam bir Başak mükemmelliğine uygun. Sıfır sıfırlı tam saatte, beş derece sıfır dakikalı keskinlikte. Garip değil, gerçek.

Başak arketipi işte bu küçük detaylar ve bunların bütünün içindeki mükemmel işleyişiyle ilgilidir. Bütüne hizmet çıraklıktan ustalığa giden yolda iyileştirici, mükemmelleştirici çalışanlıkla elde edilir. O yüzden ayırır, ayrıştırır, düzenler, tasnif eder. Hizmet esas, amaç düzendir. Faydalı hale getirmek. Sağlıklandırmak. Buna ister bedensel sağlığınızı koyun (Başak fiziksel bedenle ilgilidir), ister sağlıklandırmanız gereken herhangi bir yaşam alanınızı (işiniz, eviniz, ilişkiniz, kendiniz).

Hastalık sağlık vurgusunun yüksek olduğu bu sene içinde, yeni düzenle uyumlanmamız gereken gerçekliklerle birlikte kendi hayatımızı tıkır tıkır işletmek, sağlıklı bir rutine sokmak, bu anlamda mükemmelleştirmek için elememiz gerekenler neler (işe yaramaz projeler, zaman kaybına sebep yoğunluklar), iyileştirip ele almamız gerekenler neler (iyi beslenmek, iyi uyumak), çıraklıktan ustalığa götürmeyi seçeceklerimiz neler (başladığımız eğitim, üstlendiğimiz yeni görev), bunları belirleyip belli bir plan program doğrultusunda ele almak üzere adım atabiliriz.

Bir yandan aklımız da biraz bulanabilir, aynı şekilde bedenimiz de bizi çok güçlü taşımayabilir. Bizi gerçeklerden kaçmaya götüren ruhsal veya fiziksel gerçekleri gözardı etmeyelim. Öte yandan da her neyin çıraklığına adım atma aşamasındaysak bunu olması gerektiği zaman diliminde gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz sorumluluğu alabileceğimizin desteğini de içimizde hissedelim. Çünkü biz onu kullanırsak o orada.

Sözcüklerimiz, iletişimimiz diyaloga, diplomasiye, eşitliğe açık ve bunları hoş tutmaya müsaitken kibirlenip böbürlenmeye, yukarıdan atıp tutmaya da davranabiliriz, dikkat! Öneri; sözcüklerimizin haddini aşmasını değil, başarmaya cüret edeceğimiz diyalogun dilini seçebiliriz. Hem zaten görev ve sorumluluklarımızla, istek ve öfkemiz karşılıklı çatışma halindeyken en iyi çıraklık belki de Başak’ın tevazusunu hatırlamak olabilir. Tevazuya çıraklık ederken ihtiyacımız olan mükemmelliği/ustalığı yakalayabilir miyiz?

İnançlarımız çok şey ifade edebilir, tecrübelerimiz anlamı ortaya koyabilir, ama şimdi yeniden ve yeniden çıraklık için yeniden, sanki temelden öğrenmenin vaktidir. Okullardaki öğrenciler online eğitimle yeni bir düzen içinde öğrenme çabasındayken biz de kendi yeni öğrenciliğimizin çıraklığını varsaydığımız kalıplardan çıkıp temelden öğrenmek üzere atabiliriz.

Sabianların Başak’taki bu derece için tanımı:

Buhurdanlık tutan bir oğlan çocuğu

Mesele evrensel düzen içinde kendi insiyatifini alıp kendini bir yola adamak ve bu yola düzenli bir şekilde çıraklık etmektir. Yanısıra kişinin motivasyonu manevidir çünkü sahip olduğunu düşündüğü her türlü gerçeği paylaşıp hizmet etmelidir. Anahtar sözcük VECD’dir. Olumlu kullanıldığında kişisel adanmışlıkla bütünlenme ve yaşamla gelen değerli olma halini kesinkez gerçekleştirmesidir. Olumsuz olaraksa takdir toplayacak her türlü kişisel yatırımdan kaçıp boş hareketlerde bulunmaktır.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Bu geceyi kapanan balsamic ay fazıyla yumuşak, sakin, içe bakışlar ve bırakışlarla geçirip güzel bir uyku çekmemizi, rüyalarımızda kendimize çıraklık yolculuğunun tohumlarının serpilmesini diliyorum.

it’s a new dawn, it’s a new day