Yaratma Ayarı: Aslan’da Yeniay – 19 Ağustos 2020

Ağustos’un yarısı yaz yarısı kış denir.

Aslan’ın son derecelerinde 19 Ağustos 2020 sabahı 05.42’de gerçekleşecek Yeniay da işte bu güçlü yaz ve parlak ışık temasını taşırken bir yandaki ayar ve yaptırımlarıyla birlikte geliyor.

Aslan dönemi Kuzey Yarımküre’de Güneş’in ışıklarının en yoğun olduğu zamana işaret eder. Astrolojik olarak bu sembolizm kendi merkezimizde olmayı, ışığımızı en parlak haliyle taşıyıp ortaya koymayı, dikkat çekmeyi, görünmeyi, yaratıcı özümüzün sahnesinde oyunumuzu sergilemeyi ifade eder. Aslan burcu Güneş’in taşıyıcısıdır.

Bu Yeniay’la önümüzdeki bir ay için kendi merkezimizden, yaratıcı eksenimizden hareket edeceğimiz başlangıç fırsatlarını değerlendirebiliriz. Bunun için iletişim dilimizin, sözcüklerimizin desteği devrede olabilir. Oyuncu bir dil, dramatik ifadeler ışığımızı parlatmaya fayda sağlayabilir (Yeniay-Merkür kavuşumu).

İçimizde cesur yürekli, atılgan ve rahatlıkla kendini ortaya koyan bir enerjiyi hissedebiliriz. Merkezimizde olurken istekleri ifade etmek, başkoyduğumuz yolda ilerlemek desteklenebilir (Yeniay-Mars üçgeni).

Öte yandan bu yaratıcı, sosyal ve gösterişli yola çıkışa ayar yapmayı gerektiren gölgeler düşebilir. Merkezimin ışığı ve sahnesi keyif ve eğlence odağında dönerken o kadar da eğlenceli olmayan görevler, sorumluluklar bizi ayar yapmamız gerektiğine dair gerçek dünyaya çekebilir. Ayar yapmak bu aşırı ateşli atmosferi dengelemek için gerekli, yoksa sağlığımızı etkileyebilir (Yeniay-Saturn 150 derecelik açı).

Aynı şekilde sene başında hedefe koyduğumuz ‘başarılacaklarımız’ın hala tam olarak bitmediğini, bu hevesli ve cesur başlangıç döneminde içimizde yükselen ateşli enerjiyi hissetsek bile hala vermemiz gereken bazı hesaplar olduğunu, o zaman da bu yolda ketlendiğimizi hissedebiliriz. Cesarete vurulan engellemeler öfke patlamalarına mı yol açacak, yoksa aşırı yükselip oraya buraya dağılacak yükselişi bir hale yola sokup gerçek mi kılacak? Bunları tartıp ateşi boğmadan, toprağı yakmadan heves ve görevi birlikte yürütebilir miyiz, bakabiliriz (Mars-Satürn karesi).

Heveslendiklerimiz ve yapılacaklarımız birbiriyle elele tutuşuyor gibi durmasalar da gerçek dönüşümün hala geçerli olduğunu, gerçekçi olduğumuz sürece bunun sonuca taşınarak bizi büyüteceğini, sorumluluk almanın bu demek olurken işin içine kalbimiz ve isteklerimizin odağını koyarak yoldaki ışığın umut vereceğini söyleyebiliriz (Oğlak’taki Jüpiter-Plüto-Satürn kare Mars üçgen Yeniay)

Sabianlar 26 derece Aslan için ne demişler bakalım.

Şafak vakti

Bu sembol insanın kalbinde hissettiği değişim rüzgarlarının mutlak bir teyidi gibidir. İnsanın kendi devamlılığını bilmesi gibi bir mantığı içerir. Her ne kadar öngörülemez olaylar olursa olsun, şafağın her zaman sökeceği ya da baharın her zaman geleceğinin vaadi kişinin kendini yeniden ortaya koyabileceği ya da her bir olayın ardından yeni bir potansiyel taşıyabileceğini gösterir. Gerçek, o aniliğin başlangıç noktasını ifade eder. Anahtar sözcük YARATILIŞ’tır. Olumlu kullanıldığında varoluşun sürekli ve kafa karıştıran değişiklikleri içinde hayatı iflah olmaz bir şekilde yakalamak ve yeniden yakalamaktır. Olumsuz olaraksa hüsnükuruntular ve belirsiz bir gelecekten tatmin olmaktır.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Yarın sabaha kadar Ay hala kapanma fazında. Yarınki atılım öncesi hayatımızın merkezini yakalamak ve yeniden yakalamak için önce bu gece geride kalması gerekenleri bırakalım ve yeniden bırakalım mı?

Potansiyelimizi gerçek merkezimizden kucaklayıp sahnemize taşımamızı diliyorum.

18 Ağustos 2020 saat 19.50’de Ay, Güneş, Merkür birlikte batarken