İkizler’de Yeniay – 22 Mayıs 2020

Sözcükler, iletişim, yeni bilgiler öğrenmek, merak duymak, soru sormak, dinlemekle aranız nasıl bu ara?

20 Mayıs’ta Güneş’in İkizler’e geçmesiyle Boğa’nın duyusal alanından çıkıp İkizler’in hafif, geçişken, hızlı ve genç mizacına geçtik. Bu ay elementimiz hava, niteliğimiz değişken. Bunu düşünsel esneklik, farklı zihinlere açıklık, yeni kavramları kendimize katmak, bunları yaparken sosyalleşip diğerleriyle köprü kurmak diye yorumlayabiliriz.

Dün akşam, 22 Mayıs 2020 20.38 civarı İkizler’de oluşan Yeniay’la işte bu temalar etrafında önümüzdeki aya dair yeni bir duygusal başlangıca adım attık. 5 Haziran’da Yay’da gerçekleşecek Dolunay ve Ay Tutulması’na kadar bu yeniyi ekip büyütme enerjisi geçerli.

Yeni fikirlere aç ve iştahlıyız. Yeni insanlara. Yeni eğitimlere. Yeniay yöneticisi Merkür Venüs’le İkizler’de sıkı sıkıya birlikte hareket ederken Kuzey Ay Düğümü de yakınlarında. Güzel sözler söylemek, kullandığımız dilimizle kendimizi güzelleştirip değer katmak, farklı fikirlerimizle sevgiyi kendimize çekmek. Bunlar sizde nasıl titreşiyor?

Sanatın, yaratıcı alanların bizlere o farklı fikir, görüş, uyaranları getirmesi olası. Neptün bu ikiliye kare yapıyor. İdealimizdeki değer ve dile ulaşmak bir hayal gibi gelebilir, yönümüz şaşabilir. O zaman bize hayal alanı yaratanlara dalalım. Romanlar okuyalım, filmler izleyelim, yazalım, konuşalım. Gelişim yönü bu yeni değerler, yeni dil, yeni temel eğitimlerde.

Satürn Kova’da Yeniay’ı destekliyor. Yeni bir dil, eğitim, bilgi, iletişim yolunu seçersek bunun somut olarak çevreden destek görmesi, yapılanması ve bizi geleceğe taşıyacak zihinsel inşaatı sağlaması mümkün.

Mars Balık’ta ise bu yeni bilgi tohumuna meydan okuma getiriyor. Bir idealist vurgu daha. Belki de vermemiz gereken bir mücadele var, ama bunu İkizler’e dair zihinsel diyardan değil, duygular arenasından, kabulleniş ve teslimiyetler içinden vereceğiz. O zaman zihin ve duyguların çatışması hem ileri atılacak kamçılamayı getirebilir hem de bu kadar bilgi ve uğruna kendimizi teslim ettiğimiz yolun mücadelesinde kendimizi kurban etmeyi. Bu duygusal savaşı ancak teslimiyetle kazanabiliriz, teslimiyet huzursuz ve bilgiye doymak bilmeyen zihni bu yönde savaşmaya, hatta belki de savaşmayıp kendini yoldaki bilgiye bırakmaya gönüllü olduğunda.

Yeniay haritasının Yükselen’i Yay’da. İnandığımız yolda olmaya bakalım. Yöneticisi Jüpiter Oğlak’ta ve Plüto’yla kavuşumda. İnandığımız şeylerin somut sonuçları için çalışmayı sürdürelim, yepyeni yapıların dönüşümü burada. O zaman daha iyi bir toplum, birbirimizle konuşmak, yeni bir dil geliştirip birbirimizi sevmek ve bağlantılanmak da belki mümkün olabilir. Denemeye değer.

Sabianlar bu Yeniay derecesi için ne demişler bakalım.

Tuilieries bahçesi

Bu sembol sosyal statüsü, varlıkları ve yetilerini erdemli ve ayrıcalıklı bir ifadeyle ortaya koyan kişiyle bağdaştırılır, buradan gelen özgüven ve otoriteyi gösterir. Günlük değerlerin ölümsüz veya yüceltilen sabitleri insanın başarısına somut bir temel oluşturur ya da insanlar tarafından endişeyle korumaya alınır. Anahtar sözcük LÜKS’tür. Olumlu kullanıldığında her bireyi hem çevresindekiler tarafından hem de kişisel olarak tam bir tatmin duygusuna ulaştıracak yaratıcı istikrarı ifade eder. Olumsuz olaraksa tamamen bencillik ve başkalarının üstünden nemalanma coşkusudur.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Teknolojinin desteğiyle yapılandığımız (Satürn Kova’da) bu dönemde kendimize katacağımız, yeni yollar, ilişkiler, değerleri ve yaratacağımız dili, sözcükleri, düşünceleri tohumlandırıp filizlendirmemizi, yarının faydası için paylaşmamızı diliyorum.

Ikizleryeniay