Akrep’te Dolunay – 7 Mayıs 2020

Bugün, 7 Mayıs Perşembe saat 13.45 civarı Akrep’te Dolunay fazı gerçekleşti.

Her Dolunay bir tamamlanma, içsel bir tamam mı devam mı zamanıdır. Bu yüzden duygusal gerginlik hissedebiliriz. Bilinç bir tarafta bilinçdışı diğer tarafta durur, bize ayna tutar.

Boğa döneminde yavaşlayıp kişisel değerlerimize sahip çıkmak üzere doğanın ritmiyle hareket ettiğimiz şu dönemde Akrep’le birlikte manevi olarak paylaştığımız derin ortaklıkların, tutunulmuş öfke ve tutkuların ayırdına varabiliriz. Akrep’in ölüm ve dönüşümle ilişkilendirilmesi işte bu bırakmama halinden gelir. Çünkü bıraktığında (öfkeyi, gücü, krizi, hasedi, kıskançlığı vs) içinde bir şeyler ölür ve yaşam böylece yeniden doğar. Öfke yerine sevgi, güç yerine doğumun gelmesi gibi.

Bugün 17 derecede gerçekleşen Dolunay’a damgasını vuran, maddi değerler ve güvenlik eksenine manevi değerler ve krizler yönünden gelen karşıtlık. 23 Nisan’da Boğa’daki dinamik Yeniay’la maddi güvenliğimize, özdeğerimize, doğaya sahip çıkışımıza dair nasıl bir adım attıysak şimdi bunun duygusal taraftaki çürümüş, miyadını doldurmuş, bıraktığımızda bizi özgürleştirecek, bırakmadığımızda içimizdekileri çürütecek sonuna geldik. O zaman nelere tamam nelere devam diyeceğiz? Benim dediğimiz yerlerle bizim dediğimiz yerlerin karşıtlığında neleri tutacak neleri bırakacağız?

Dolunay’ı destekleyen Neptün kendimizi içimizde yükselen krizleri, karanlık duyguları bırakmaya teslim ettiğimizde, bunu kabul edip isimlendirdiğimizde bizi şifalandıracak şefkat ve sevgi eksenini bulabileceğimizin işaretçisi. Boğa-Akrep arketipleri madden-manen olumlu ve gölge yanlarıyla tutmak-bırakmamak eksenlerinde sabitlik içinde kendilerini ifade ederken yöneticileri Venüs ve Mars’ın hava elementinde uyumlu açıda olmaları bunların iletişime taşınması, söze dökülmesi, farklı değer sistemlerinin kendimize katılması ve farklı bakış açılarıyla beraber hareket edilmesini gündeme getiriyor. Sözlerimizi kendimize saklamayalım, maddi manevi krizlere tutunmayalım. Mantıklı olup konuşalım paylaşalım. Yeraltının karanlığına ışık ve hava sunalım, objektiflik geliştirelim.

Öte yandan ilişkiler ve değerler anlamında fazla idealist, beklentisi yüksek ve kapılmaya müsait olabiliriz, Venüs ve Neptün birbirlerine meydan okuyor. Bu da aldanmamıza, illüzyonlara kapılmamıza sebep olabilir. Ay Düğümleri henüz İkizler-Yay aksına geçmişken varsaymayı, haklılığımıza tutunmayı (Güney Ay Düğümü Yay) bırakıp akılcı yaklaşmak, sorgulamak ve sorduğumuz soruların cevaplarını dinlemek, onları duymak (Kuzey Ay Düğümü İkizler) bu yanılsamalara bir pencere açabilir.

Dolunay haritasının yükseleni Başak bizi faydalı, etkin bir düzene çağırıyor. Bu da yöneticisi Merkür’ün Boğa’daki seyriyle somut değerlerimizi ifade ederek, gerçekçi düşünerek, bunları söze dökerek, geride bırakmamız gerekenler var mı bakarak, varsa bunları eleyerek ya da arındırıp dönüştürerek yenilememize işaret ediyor.

Sabianlar ne demiş bakalım.

Sonbahar renkleriyle zenginleşmiş bir orman yeri

Bu sembol her bir kişinin işlev ve amacına hizmet eden doğanın yüksek benliğini ve eldeki sonsuz kaynaklarla meyve verip desteklenen gerçeğin yansımalarını anlatır. Her ideal potansiyel, kaçınılmaz olarak evrensel bir düzen ve güzellikle tamamlanır ve yücelir. Hayat mutlak vaadini binlerce farklı oluşumdan meydana gelen kişisel bir mükemmeliyetle gösterir. Anahtar sözcük TAMAMLANMA’dır. Olumlu kullanıldığında kişisel olarak gerçekten ilgilendiğimiz alanlarda yüksek başarı getirir. Olumsuz olaraksa sahip çıkmaya değer şeylerin yanlış bir zevk uğruna tohuma kaçmasına sebep olmaktır.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Dolunay’ın bırakmak istediklerimize yol açmasını ve sonunda bizi kendimize açmasını diliyorum.

AkrepDolun