Merkür Geriliyor (17 Şubat – 10 Mart 2020)

İletişim gezegeni Merkür 17 Şubat’ta 12 derece Balık’ta gerilemeye başlıyor, 4 Mart’ta yeniden Kova’ya geri dönecek ve 10 Mart’ta 28 derece Kova’da gerileme hareketi son bulacak. Önden başlayan ve ardından devam eden gölge dönemleriyle birlikte bu retronun etkisini 2 Şubat – 29 Mart arası hissedebiliriz.

Düşünce biçimlerimizi, algılama ve kavrama yeteneğimizi ifade eden Merkür Balık’ta zaten kendini dolaylı olarak ifade ederken geriye giderek bizi iyice iç dünyaya döndürmek, bilinçdışı bilgisine odaklanmak ve geçtiğimiz 3 hafta içinde elimizde önümüzde her konular vardıysa oraya bakmak için yavaşlama zamanına çekiyor. Kova’ya döndüğünde bu şiirsel rüya dilinden rasyonel ve bilgi odaklı evrene geçebiliriz, gruplar topluluklar içinde çözülmemiş aksayan konulara odaklanmak için zamanı değerlendirebiliriz.

Bu dönemde işleri yavaşlatmak, akışta kalmak, alternatif iletişim yöntemlerine eğilmek (müzik, sanat, edebiyat, astroloji) besleyici olabilir.

Bu bir nevi ağır aksak dönemi işleri her zamanki gibi oldurmak, koşturmak, beceremeyip kendimizi sıkıntılara sokmaktansa yavaşlamanın, biraz oluruna bırakmanın, yeni şeylere atılmayıp olana odaklanmanın esnekliğiyle geçirebilir miyiz?

Retro dönemlerine hep ileri gitmeye odaklı zihnimizi, bedenimizi, kalbimizi durdurup kilitlemeden bu daha yumuşak ritme çekip hepsine nefes aldırabilir miyiz?

Balık’taki Merkür retro bize unuttuğumuz müzikleri yeniden çalsın, Kova’daki Merkür retro farketmediğimiz ışıkları tekrar yaksın.

MERetroBalik