Kova’da Yeniay – 25 Ocak 2020

Bu geceyarısı 00.40’ta senenin ilk Yeniay fazı Kova’da oluşuyor.

Bireyliğimizi ortaya koymak, farklı düşünmek, özgün ve kendimize has seçimler yapmak üzere bir başlangıç aşamasında olabiliriz. Yarınları daha iyi bir yere getirmek üzere varolan statükoya karşı çıkmak gerekiyorsa zaman şimdi. Hem kendi içimizdeki düşünce kalıplarını kırmak hem de ait olduğumuz topluluklar, gruplar, arkadaşlıklar ekseninde bu kavramsallığı ifade etmek için.

Yeniay’ın bu sıradışı mizacına kare yapan Boğa’daki Uranüs şartları daha da sert hale getirebilir. Kopmak, dürtüselce karşı çıkmak, isyan etmek isteyebiliriz. İçsel olarak huzursuz, gergin, adeta elektriklenmiş gibi hissedebiliriz. Sürprizler yaşayabilir, sürpriz tepkiler verebiliriz. Olumlu tarafında bu huzursuzluğu yeni bir değer sisteminin, başka bir doğanın, farklı bir güzellik anlayışının eksenini insanlık, arkadaşlık, eşitlik ve içindeki bireyliğimiz için nasıl yenilememiz ve zihinsel/fiziksel kalıpları kırmak istiyorsak bunun için kullanabiliriz.

Venüs ve Neptün kavuşumu ilişkilerimizde idealist olduğumuzu, tevekküllü ve fedakarlığa açık, öte yandan şefkatli, birleştirici bir duygudaşlıkta değerli hissedebileceğimizi ifade ederken Yay’daki Mars’ın karesi anlam, inanç ve yön duygumuzun bu idealizmle bulanabileceğini gösterebilir. Hangi ilişki için anlam savaşı vereceğiz ya da hangi mücadeleyi bırakıp sevgiyi tevekkülle kabulleneceğiz? O zaman belki oku en uzağa atmak değil de dalgalarla yüzebiliyor mu, buna bakmak orta yolu verebilir.

Yeniay’ın yöneticisi Satürn halen Plüto’yla sıkı açıda varolan yapının yıkım ve kökten değişimi için çarkları döndürürken olgunlaşma yolunun besleyici, kollayıcı bir dişil enerji içinden geçtiğini hatırlamalı.

Su taşıyıcının akıttığı yenileyici bilgi hepimizi besleyip aydınlatsın.

KovadaYeniay