Kış Gündönümü ve Güneş Oğlak’ta – 22 Aralık 2019

Dün gece yılın en uzun, en karanlık gecesiydi. Bu sabah, 22 Aralık 2019 saat 07.20’de ise Güneş Oğlak burcuna geçti, astrolojik takvimde kış resmen başladı.

Güneş bu geceden sonra günleri daha fazla aydınlatmaya, yavaş yavaş mevsimin rengini açmaya başlar. Aynı bir mumun alevi gibi ağır ağır, demlene demlene, sabır ve sebatla. Önce o karanlık tünele gireceğiz, kış tüneline ve bu tünelin sonunda ilkbahara varacağız. Şimdi ondan önceki son mevsimsel döngü, kapanan bir kapı, geride bırakılacaklara (ilkbahar, yaz, sonbahar ve şimdi kış) bakacağımız son faz ve kendi içimizden dışarı çıkacak gerçek ihtiyaçların sorumluluğunu alma zamanı. Astrolojide yıl ilkbahar ekinoksuyla başladığı için bu olgun bir kapanma zamanı. Koç’la başlayan ham ve dürtüsel istek döngüsü şimdi toplumsallaşan bir yapıyla somut bir geri verme döngüsünde ifade buluyor.

Mitolojisinde Oğlak arketipi hem bir dağ keçisi hem de oğlak-balık bir hayvan olarak resmediliyor. Bunun anlamı hem toplumsal medeniyeti getiren hem de besleyen ve doğuran bir figür olmasıyla alakalı. Toprak elementinden öncü bir burç olan Oğlak dış dünyadaki yapılanmalar, sorumluluklar ve başarılarla ilgilidir. Bunları tek başına bir dağın zirvesine tırmanmak olarak yaşar. Her zorluk onun için güçlendirici bir unsur, sabır ve sebatla üstesinden geleceği yeni bir sınavdır. Bu yolda yalnızdır, ama başarısının sonucu somut ve toplumsaldır. İç dünyasının gerektirdikleriyle irtibatta olmazsa katı, kuru, soğuk ve sadece meli malılara odaklı, bunları dışarıdan temin etmeye çalışan (prestij, statü, unvan) bir mizaç sergileyebilir. Kendine gerçek kaldığı sürece kendi için geçerli gerçek hedefleri belirleyip adım adım ilerleyebilir, basamak basamak merdivenleri tırmanıp zirveye çıkabilir, istekleri için azimle çalışabilir.

İşte Oğlak zamanına girdiğimiz bu kış dönemiyle beraber hepimizin haritasında yeralan Oğlak arketipi canlanıyor, form alıyor, kendimize hangi konularda gerçek hedefler koyup onlara dönük hareket etmemiz gerektiğiyle ilgili temalar önümüze geliyor.

Kendimize gerçek kalmak hiç bu kadar somut olmamıştı!

SO_Oglak