Akrep’te Yeniay – 28 Ekim 2019

Yeni bir duygusal başlangıç temasının eşiğindeyiz. Hayatınızdaki veya etrafınızdaki birleşmeleri, krizleri, sürprizleri, ayrılıkları, savaş ve barış, öfke ve diplomasi etrafında dönenleri gözleyin. Sizin hangi alanlarınıza temas ediyor? Doğrudan mı etki altındasınız diğerlerine olanları mı gözlemdesiniz? Benimle hiç ilgisi yok dediklerinizin gölgesinde olabilir misiniz?

Yarın sabahın erken saatlerinde, 28 Ekim 2019 06.36’da Akrep’te Yeniay fazı oluşuyor. Ay’ın Güneş’le birleştiği ve doğum karanlığında olduğu bu yeni tohum atma döneminde duygusal birleşmeler, krizler, güç savaşları, dönüştürme ve arındırma, çürüyüp ölenleri geride bırakma temalarıyla ilgili başlangıçların arifesinde olabiliriz. Su elementinde sabit bir arketip olan Akrep’in sembolizminde yeraltında itilmiş ve görmek istemediğimiz karanlık ve çirkin tarafımızla da yüzleşerek diğeriyle birleşmek, bedenlerin birlikteliğinden başka bir ruh doğurmak, taşlaştıran öfkeyi damıtıp yaratıma çevirmek ifade edilir. Bu duygusal sabitlik ölümüne bırakmamayı ve tutmayı ifade eder. Hem güçtür hem de öldürücü. Ölmeden ölmek denir. Ruhun bir diğeri için geride bırakılması ve içinden bir başkasının doğurulması gibi düşünülebilir. Ya da tam aksi kendini bırakmayarak kendi kendini hepten yoketmek de gelebilir.

Duygularla derin bir birleşme temasını temsil eden bu Yeniay’a keskin bir karşıtlık yapan Boğa’daki Uranüs ise beklenmedik sürprizler, şok edici aydınlatmalarla bu birleşme ve sabitlenme güdüsünün niteliğini değiştirebilir. Bırakmamak üzere direttiğimiz ilişkiler, duygular, tuttuğumuz maddi manevi ne varsa birden ve hepten kopup gidebilir. Bunun özgürleştirici ve nefes aldırıcı bir yanı da olabilir, kendi başımıza yapamadığımızı dışarıdan başımıza gelenlerle deneyimleyebiliriz. Ya da öncelikle kendi içimizdeki karanlığımızla yüzleştiren birleşmeye cesaret ettiğimizde diğeriyle olan temasımızda beklenmedik ve serbestiye açılan değerlenme eksenini yaşayabilir. Akrep-Boğa karşıtlığı her zaman benim değerlerim-bizim değerlerimiz ekseninde güvenlik-güvensizlik meselelerini önümüze sürer. Diğeriyle krizle değil, güvenle birleşebilmek için kendi güvenliğimiz saydığımız ataletin ve tutmak için tutmaların artık kopup gitmesi gerekebilir.

Yeniay’ın yöneticisi Mars, Terazi’de rahat etmediği bir konumdayken, Oğlak’taki Satürn’le keskin bir açıda, Ay Düğümleri’ne de apeks oluşturmakta. Dönüşüm ve damıtım için kendi öfkemize sahip çıkıp onu bırakmanın ya da sağlıklı bir şekilde ifade etmenin yolu olumluyken, işte bunu yapabilmek çok da kolay olmayabilir. Baskı altındaki Mars ile öfke patlamalarına sarmak, diğeri adına hareket ettiğini sanıp bencilce, taraflı bir şekilde (ama bak ben seni düşünüyorum!) ağız dalaşmalarına girmek, aile ve ebeveynler, otorite ve ihtiyaçlılar ekseninde bu irade/öfke dengesinde zorlanmak, ev-iş karşıtlığında dengeyi ve diplomasiyi sağlayamamak, sonunda da köprüleri yıkmak söz konusu olabilir. Olumlamak için içimizde tuttuğumuz öfkenin sorumluluğunu sağlıklı bir şekilde almak, esneklik göstermek, artık tuttuğumuzun (öfke, eşya, insan, fikir, kontrol) işe yaramadığını görmek ve bırakmak (gerçekten ve hepten salmak) ihtiyacımız olan şifalanmayı ve beslenmeyi sağlayabilir.

Akrep’teki Yeniay’la duygusal olarak güçlü ve kontrollü bir başlangıç yapmak isteyebiliriz. Bunun için de bazen krizlerin ve kayıpların ardından ancak bunu elde edebileceğimizin ayırdında olmamızda fayda olabilir.

Sabianlar bu Yeniay derecesi için ne demişler bakalım:

Kocaman, kayalık bir sahil

Bu sembol fiziksel evrenin dayanıklılığıyla ilgilidir ve kişinin bu çevrede kendi gerçekliğini merkezinde tutmasını, dinamik varlığının devamlılığı için doğadaki sabit bileşenleri kullanmasını ifade eder. İma edilen hayatın her aşamasında kişinin doğrudan ve sürekli ilgiye ihtiyaç duymasıdır. Bu, saf deneyimden yükselen sonsuz ve evrensel uyumlanmadır. Anahtar sözcük DAYANIKLILIK’tır. Olumlu kullanıldığında kişinin kendini ve diğerlerini beklenmedik olaylara karşı hazırlamak için kullandığı vakur bir ruh, sağlam bir kişiliktir. Olumsuz olaraksa körü körüne inat ya da mantıksız bir muhafazakarlıktır.

Dr. Marc Edmund Jones, The Sabian Symbols in Astrology

Akrep’teki Yeniay’ın bizi önce kendi içsel karanlığımızla birleştirmesi, içinden saf bir yeni benlik doğurmaya yol açmasını diliyorum. Kendi kendimizin karanlığıyla birleşebilirsek diğeriyle bir olmanın yolu da açılır.

Sevgiler…

AkrepteYeniay