Aslan’da Yeniay – 1 Ağustos 2019

Sabit bir ateş burcu olan Aslan’la yazın tam ortasına sabitlenmeye hazırlanıyoruz. Sosyal hayvanlar olan aslanlar gibi biz de kendi krallığımızda, merkezimizde, güneşin parıl parıl parlayan ışıkları altında eşeleniyor ve kendimize (haritamızın Aslan yönetimindeki evinde) ışık tutuyoruz.

Kişisel yaratıcılığımızın aşk ve sadakatle sergilenmesi için ilhamı nerede bulacağız? Kalbimizden yükselenlerde. Bunu, kendimize has kalarak, kendi sahnemizde, kendi oyunumuzla sergilediğimizde kalbimizin gerçek ışığını yansıtıyor ve başkalarının da bu ışığı taşımasına yardımcı oluyoruz. Işığı kendimize çekmek ve alkışı toplamak için dramatik oyunlara girmek de bir yöntem olabilir– gölgesi.

Yeniay’a kare açı yapan Boğa’daki Uranüs ise her zamanki oyunumuzun sabitliğine meydan okuyan bir şimşek gönderiyor sanki. Uyan, davran, değiştir, farklı bir oyun sergile, başka bir güzellik getir, sıradışı bir değer kat dercesine. Sabitlenmek isteyen enerjiye böylesi bir şimşek/yıldırım etkisi ancak esneyebildiğimizde açılım getirebilir. Yoksa sabitlenmeye ısrarla direnç gösterip kırılabiliriz. O zaman da belki sabitlenmemeye sabitlenmenin yollarını arayabiliriz. Sabit olmayan, değişken bir oyun. Başkalarını mutlu etmek için değil, kendi merkezimizden çıktığı gibi paylaşılan bir yaratıcılık.

Kayron (Chiron) da bu Yeniay’a üçgen açıyla destek veriyor. Hakkımız olan varoluşa, yola çıkışa, ben demeye cesaret edemediğimiz öfkeler, yaralar ve yapamamışlıklara şimdi cesaret etmemiz ve geçmişi şimdiye bu şekilde taşımamız için. Belki başkasını cesaretlendirmek de bizi cesaretlendirir. Yaranın şifası böyle gelir. Varoluş hakkının sahneye öz ifadeyle taşınmasıyla.

Hem Venüs de bu Yeniay’ın içinde. Kendimize nasıl bir değer kattığımız, onu nasıl sergilediğimiz, ederimizi nasıl parlattığımız da bu başlangıç temasının içinde. İçine nefesimizle hayat enerjisini üflediğimiz ve bunu bambaşka, sürprizli bir dünyadan getirip kendimize kattığımız bir nitelikte.

Merkür de Yeniay’ın oluşacağı 1 Ağustos 2019 sabah saatlerinden sonra durağanlaşacak ve sabitlenecek, 2 Ağustos 2019 sabahı ileri hareketine dönecek. O zaman iç dünyamızdan dışarı çıkaramadığımız, çıkardığımızda karşılığını alamadığımız, iletişemediğimiz, ilerleyemediimiz meseleler de artık ifade bulmaya başlayacak. 17 Temmuz 2019 geceyarısı gerçekleşen Oğlak’taki Ay Tutulması’nda her ne farkındalıklar, aydınlanmalar ve tamamlanmalar yaşadıysak bunları artık dile dökmek, bırakmak ya da tamamlamak için hareket etme zamanına gireceğiz. Mars ve Jüpiter’in eleleliği de bize cesaret ve büyümenin desteğini gösterebilir.

Sabianlar bu Yeniay derecesi için ne demişler bakalım.

Cam üfleyiciler

Bu sembol, kişinin eliyle ifade ettiği yaratıcı yeteneğine ve bunu uygulama biçimindeki dehasına işaret eder. Yerine getirilmesi gereken görevleri bir an evvel gerçekleştirmek için duyduğu heyecan ve ifade vermek istediği idealleri kanıtlamak da bunların içindedir. Kişi sahip olduğu kutsal nefesi kullanarak şeyleri oldurur, onlara şekil verir, yaşam sevincini ifade eden bu ateşle hayatın temel unsurlarını dönüştürür ve hayata katkıda bulunur. Bir kültürün sanat ve zanaat öğeleri onun hem ta en başındaki halini hem de gerçekleşmiş son aşamasını içerir. Anahtar sözcük MAHARET’tir. Olumlu kullanıldığında günlük varoluşa kişisel katkının ne kadar etki ettiğidir. Olumsuz olaraksa gerçeğin kasten veya akılsızca yolundan saptırılmasıdır.

Dr. Marc Edmund Jones, The Sabian Symbols in Astrology

İçimizdeki maharetlinin hayat ateşimiz ve nefesimizle bu ay yaratıcılığımıza form vermesini, bunu sergilemesini diliyorum, her nerede görülmek, yaratmak, varolmak istiyorsak orada…

YaniayAslanda

Aslan
Güney Afrika’da şahsen tanıştıklarımdan

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s