Yengeç’te Güneş Tutulması – 2 Temmuz 2019

Her Güneş Tutulması 19 senelik yeni bir döngünün başlangıcına işaret eder. Etkisi bir seneye yayılacak güçlü bir Yeniay’dır. Tohum atma zamanıdır. Her başlangıç başka bir dönemin bitişinin de ifadesiyse bu güçlü ve uzun soluklu Yeniay dönemi olan Güneş Tutulmalarını hayatımızdaki kritik başlangıç ve bitiş zamanları olarak düşünebiliriz.

Yengeç arketipi ev, aile, ihtiyaçlar ve bu eksende güvenliği sağlamakla ilgilidir. Annedir, dişidir, hepimizin içindeki doğurgan yandır. Besleyip büyütmeyi hem fiziksel olarak, yuvayı dişi kuşun yaptığı gibi sağlayarak hem de şefkat, koruyuculuk, kollayıcılık ekseninde manevi olarak gerçekleştirir. Öncü bir burç olarak duygusal anlamda motive olduğunda ‘başlatır’. Neleri mi? Yuvayı, aileyi, aile gibi bir çevreyi, ilişkiyi, ihtiyaçların giderilmesini, köklerin temellenmesini.

Bugün, 2 Temmuz 2019 saat 22.16 civarı başlayacak Yengeç’teki tam Güneş Tutulması oldukça güçlü bağlar içeriyor. Ay yöneticisi olduğu Yengeç’te yüceliyor.

Senenin tam ortasında, Yengeç dönemindeki bu tutulma bize besleyip büyütmemiz, köklendirip sağlamlamamız, geçmişe dönüp bugüne getirmemiz babında ihtiyaçlarımızı farketmemizi, sahip çıkmamızı, kendi kendimize yumuşakça ‘hemşirelik’ etmemizi salık veriyor. Kimisi için bu şefkatli tavır işinde yer buluyor, kimisinin ikili ilişkilerinde, kimisinin bizzat kendiyle ilişkisinde, kimisinin öğrenip öğrettiği eksenlerde. Hepimizin doğum haritamızda Yengeç hangi alanımızı yönetiyorsa bu tavırla yaklaşarak yeni bir başlangıca adım atıyoruz.

Kuzey Ay Düğümü tutulmaya yakın bir temasta karmik gelişim yönümüzün de bu duygusal güvenlik ve ihtiyaçlar ekseninde olduğunu vurgularken tam karşısındaki Güney Ay Düğümü, Satürn ve Plüto geniş bir açıda da olsa gerçekliği kaybetmememiz, yapılması gerekenlerden kaçmamamız, dış dünyayla iç dünyanın, evle-işin, anneyle-babanın arasındaki dengeyi tutturmamız için ayna tutuyor.

Şöyle bir tablo çizebiliriz. Şu an kendi içimizdeki Yengeç’i çıkarmaya odaklandığımız o sevgi şefkat yumuşaklık eksenine döndüğümüzde karşımızda bunun da tam da zıddı görev bilinçli, sorumluluk eksenli, duygusuz, katı, otoriter güç timsali yansıtıcılar bulabiliriz. İşte bunlar kendi içimizde de var. Ama bize hizmet edenler var, etmeyenler var. Edenlerin sorumluluğunu çekip çıkarmak; etmeyen baskıcı, kötücül, prestij ve unvan odaklı safi ‘yapışları’ geride bırakmak, bıraktığımız noktadan içimize dönüp gerçek ihtiyacı çekip çıkarmak – bu karşıtlığı bu şekilde olumlamak mümkün mü? Kendimize evet derken gerektiği yerde karşımızdakine hayır demek.

Kendi adıma geçtiğimiz haftalarda çok sayıda seans, eğitim ve sosyal programa evet dedim. Hepsini yaptım, gerçekleştirdim, tamamladım. Ta ki bedenim beni yarı yolda bırakıp hayır diyene dek. Başkalarına babalık edeyim derken kendime annelik etmeyi unutmuş, sınırlarımı zorlamıştım. Sonunda geçen hafta gelen bir başka talebe hayır dedim. Ve ne yaptım? Sadece kendi ihtiyacıma dönük, kendimle kaldım. Kitap okudum, yazı yazdım, kendime yemek yaptım, bedenimle çalıştım, tüylü oğlum Coffee’yle ilgilendim, evimde, yuvamda yeniden köklenmek üzere dış dünyaya ara verdim.

Sizin için kendinize annelik etmek, ihtiyaçlarınızı karşılamak, aile olmak, ev dediğiniz/hissettiğiniz yerde bulunmak neyse oraya dönük bir başlangıç diye yorumlayabilirsiniz.

Bu tutulma teması 2000 senesinde de gündemimizdeydi. O zaman hayatımızda ne gibi başlangıç ve bitiş temaları gerçekleşiyordu? Temalardaki paralelliği yakalayıp bugüne getirdiğimizde o zaman nasıl davranıyorduk, şimdi nasıl davranıyoruz? Hala aynı yerde miyiz yoksa farklı bir gözle, bu yaşın getirdiğiyle mi ihtiyaçlarımızı görüp sahipleniyoruz? İşte bunların üstüne biraz yatabiliriz.

Sabianlar 10 derece Yengeç’teki bu tutulma için ne demişler bakalım.

Yüzünü ekşitip buruşturan bir palyaço

Bu sembol sürekli devam eden bir kişisel provayla ilgilidir. Kişi hayatın günlük akışı içinde karakterini kendine has özellikleriyle destekler. Bir yandan da hayatın öngürülmezlikleri içinde herhangi bir zarara uğramamak için yaşadığı geçici deneyimleri kabullenir veya reddeder. Burada vurgu insan tabiatının öğrenip abartmaya meyilli gülünçlüğüne ya da kendini daha iyi gerçekleştirmeye teşvik için yetersizliklerinin sergilenmesinedir. Anahtar sözcük TAKLİT EDİLMEZLİK’tir. Olumlu kullanıldığında kişinin diğerleri üstündeki baskın veya günlük etkisinin keskinleştirilmesi anlamına gelir. Olumsuz olaraksa amaçsız bir kişisel sergiyle etkisini kaybetmektir.

Dr. Marc Edmund Jones, The Sabian Symbols in Astrology

İhtiyaçlarımız bize hastır ve biz onlarla ilgilenmezsek yok olmazlar. Giderilmelerini dışarıdan beklemek yerine kendimize bunun sorumluluğunu vermek, dışarıya dönük prestijimizden kasıp kendimizi kısmak ve gülünç duruma düşmek yerine ‘taklit edilemez’ özgünlüğümüzün ihtiyaçlarını gidermek – uyumak mı, çocuklarımızla ilgilenmek mi, kendimizi besleyen bir şeyler öğrenmek mi, dışarıdan kendimiz için yardım ve destek istemek mi, anne-babamızla vakit geçirmek mi? D hepsi ve sizlerin kendi yaşamlarınızdan çıkaracağınız daha nicesi.

Ben bu gece tutulma için kendimce bir ritüel yapacağım. Belki siz de içinizden geçen niyet ve dilekler için böyle bir adım atar, içinizden geldiği şekilde ‘ihtiyaçlarınızı’ somutlaştırırsınız.

Şifalı, yumuşak, sarıp sarmalayan bir tutulma diliyorum.

YengecGT

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. -Neslihan K dedi ki:

    Reblogged this on MINDMILLS and commented:

    Bugün, 2 temmuz 2019 saat 22.16’da Yengeç’te Yeniay ve Güneş Tutulması gerçekleşiyor.
    Yazdım.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s