Mars Yengeç’te (16 Mayıs – 2 Temmuz 2019)

İradeyi ortaya koyma, mücadele etme, isteme ve öfkeyi ifade etmeyi temsil eden Mars bu sabah Yengeç’e geçti.

Mars Yengeç’te ev, aile, kökler, atalar, anne, ailedeki kadınlar ve ihtiyaçlar odaklı bir hareketi getirir, bu konumda dolaylı hareket eder. İstekleri de öfkesi de dolaylı ve hassastır. Kendini korunaklı ve bir yengeç gibi kabuğunda hissettiği kabilesinin (aile, yakın çevre, her kimleri oraya koyarsa) güvenliğiyle ilgili bir ihlal olduğunda koruyucu bir şekilde devreye girer. Mücadelesi de hassasiyeti de güvenlik sağlamakla ilgilidir, fakat duygusal çalkantılardan etkilenmeye müsait mizacıyla irade, istek ve mücadelesi otomatik olarak devreye giremeyebilir. Öfke patlamaları duygusal sömürüler, alınganlıklar ve bu şekilde baskı uygulayarak tezahür edebilir. Haritasında Mars’ı Yengeç’te olan birisini evi için oradan oraya koşturur, uğraşır, ailenin antikalarını toplar ve düzenlerken görebiliriz. Aynı şekilde en çok öfkesini ifade ettiği yerin ailesi, eşi, annesi, evinin sınırları içinde olduğunu da.

22 Mayıs’ta sahip olduklarımızı yenilemek, taze nefes aldırmak üzere bir insiyatif almak, mücadele vermek (misal evle, aileyle ilgili) söz konusu olabilir.

10-24 Haziran arasındaysa önce hayallerimizin gerçekleşmesine dönük yaratıcı irademizi ortaya koymakta destek alırken, ardından ev-iş, aile-kariyer, iç dünya-dış dünya arasında mücadele vermekle kendimizi baskı altında hissetmek, ihtiyaçları ele almakla sorumlulukları eleyip dönüştürmek arasında gelgitte kalabiliriz. Bu bir ebeveynlik (annelik-babalık) karşıtlığı. İçimizdeki duygusal mücadeleci anne figürü ile kuralcı otorite baba figürünün aynası. Nasıl olumlayabiliriz?

İhtiyaçlar için duygusal patlamalarla ortalığı sağnaklamak yerine bir anne şefkati ve yumuşaklığıyla mücadele edebilir; katı, duygusuz ve baskıcı kurallar getirmek yerine, sağduyulu ve ne yaptığını bilen bir baba gibi gerçek sorumlulukların peşinden gidebiliriz. Dış dünyanın uzun soluklu dönüşüm yolunda iç dünyamızın gerçek ihtiyaçlarını ortaya koyarak duygusal ihtiyaçlarımız, evimiz, ailemiz, annemiz ve ailemizdeki kadınları için her ne istememiz yapmamız gerekiyorsa bu konulara eğilebiliriz. Sağlık ve şifa gerçek ihtiyaçlara sahip çıkmakta.

MAYengecte

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s