Hedefimiz Bir mi?: Oğlak’ta Dolunay – 24 Haziran 2021

Senenin ilk tutulma mevsimini Oğlak’taki Dolunay ile kapıyoruz. Tam da gerçekleştirmeler ve somut hedeflerle ilintili bir arketipte.

Bugün, 24 Haziran 2021 Perşembe gece 21.39’da tamamlanma fazına eren Ay bize bir önceki İkizler Güneş Tutulması’na dair ilk somut sonuçlara bakmamız, duygusal olarak hedef ve yönelimlerimizi tartmamız için ışık tutuyor. Bulunduğumuz noktada ihtiyaçlarımızın somut sonuçlarını aldığımızı görüyor muyuz? İhtiyaçlarımızı görev bilip gerçekleştiriyor muyuz?

Bu Dolunay, ay fazlarına göre 26 Aralık 2019’da gerçekleşen Oğlak’taki Güneş Tutulması’nın da Dolunay fazını oluşturuyor. Malum, o tutulma sonrası 2020 başından itibaren hayatımız değişti, evlere kapandık, kendimize çok köklü, bambaşka görevler ve hedefler edinmemiz gerekti. Bunları gerçekleştirmek bizi büyüttü, geliştirdi. Koşullara bağlıydık, yeni bir yıkım ve yapılanmanın kapısındaydık. Gelişim için gerçekçilik şarttı.

Şimdi ise geçen bu bir buçuk yılın tüm edinimleriyle elde ne olduğunu kendimize, çevremize, dünyaya dönerek değerlendirebiliriz. O zamanki gelişim sınırlandırmalar içindendi (Jüpiter Oğlak’ta tutulmayla birdi). Bugünkü Dolunay haritasındaysa Jüpiter Balık’ta destekleyici bir açıyla, bu görev ve hedef odaklı gerçekliğe manevi birlik, şefkat, inanç ekseninde bir yumuşama getiriyor. Kendi gerçeğimizin farketmemiz gereken bu dönemde aslında hepimizin aynı gemide olduğunun ayırdına varmak da bunlardan biri değil mi?

3 derece Oğlak’taki Dolunay’ın Sabian sembolü tam da bundan bahsediyor ve Yaz Gündönümü giriş haritasındaki yoldaşlık, arkadaşlık, birliktelik ve paylaşma vurgusunu bir başka açıdan önümüze sunuyor.

BİR GRUP İNSAN SU ÜSTÜNDE BİR YOLCULUK İÇİN BÜYÜK BİR KANOYA BİNİYOR

Bu derece başkalarıyla yolculuk etmeyi anlatır. Her bir kişi kişisel hikayesini, ihtiyacını ve isteklerini beraberinde getirir. Bir şeyler başarmak, bir yerlere ulaşmak için biraraya gelinir. Birtakım insanlarla bir yolculuğa çıkmak duygusal bir keşif olmakla beraber başkalarıyla iletişime geçerek toplumun kurallarını da öğrenmek demektir. Yardımlaşmayla ve herkesin aynı tarafa yönelmesiyle büyük başarılar elde edilebilir. Kişiliğinizin birbirinden oldukça farklı yanlarının birlikte hareket ederek neye/nereye yöneldiğinizi keşfettiğiniz durumlar içinde kalabilirsiniz. Buradaki mesele şundan ibarettir; hepiniz gerçekten aynı yönde misiniz?

Sabitlerdeki (Kova’daki Satürn Aslan’daki Mars’a karşıt açıda ve Boğa’daki Uranüs apekste) yapılanma, mücadele ve özgürleşme konularında oluşan sert gerilimler ve öncülerdeki (Plüto Oğlak’ta yükselirken Yengeç’teki Venüs’e karşıt açıda) ilişkilerde dönüşüme zorlayan aynalama bir çıkış bulma ve boşaltma alanı yaratma ihtiyacını yükseltebilir. Bunu da birlikte yaratmanın yolunu bulmak dönemin ruhunu da düşünerek hepimize iyi gelebilir.

O zaman şu soruyla kalalım. Hedeflerimiz kendi iç ve dış gerçekliğimizle bir mi? Ya çevremizle?

Gökyüzünde Ay Yay’ın son derecesinde, Oğlak’a geçmek üzereyken