Taze Bir Kök: Boğa’da Yeniay – 11 Mayıs 2021

Evde dolaşan temizlik robotuna bakıyorum. Yeni nesil sahip olunacaklarımızın temsiliyeti bu mu?

Uranüs Boğa’ya gireli üçüncü seneye ilerlerken sahip olduklarımıza, sahip çıktıklarımıza, maddi güvenliğe ve hayattan haz aldıklarımız sabitlere farklı bir bakış açısıyla bakmamız için sürekli dürtüyor. Evi temizleyen bir ‘beden’ (Boğa) yerine bir robot (Uranüs).

Ama bu geceki Yeniay geçtiğimiz haftalarda çalışan bu koparış, tazeleyiş, silkeleyiş ertesinde, bu yenilik ve tazelik, belki teknolojiyle bizi yeni bir bedenlenme, köklenme, yeni bir sahip çıkma ekseninde tohum atmaya çağırıyor. 11 Mayıs Salı İstanbul saatiyle gece saat 21.59’da.

Belki bu köklenmenin içinde bize konfor ve keyif verecek yeni teknolojileri de düşünüp yeni bir doğa yaratmanın ipuçlarını arayabiliriz. Çünkü değer sistemi şimdi bizi böyle ‘düşünmeye’, ‘öğrenmeye’, bunun bilgisiyle bu değeri taşıyıp kendimize vermeye çağırıyor.

Böylesi yeni nesil bir köklenmenin içinde hem nefes (hava) hem şifa (su) barındırabileceğini söyleyebiliriz. İçinde nefes ve şifa olan bir kök kuru kuruya yükselmez. Esnekliğini, akışkanlığını,‘can’ını da içerir. Biz o dünyevi tohumu hayatımızın hangi alanında atıp sahip çıkacaksak suyun akıp yolunu bulması gibi taşıyıcı şifalı unsurların yanımızda olduğunu da hissedebiliriz. Ve bunun yeni bir öğrenim olduğunu.

Güçlü hedef dönüştürücüsü de devrede ve destekleyici. Dönüşümün destekleyici olması kolay olduğu anlamına gelmeyebilir, ama normalde direnip de cesaret edemeyeceğimiz ya da yoksayıp kafamızı çevireceğimiz bir hal yerine oraya bakıp içinden yeni değerimizi, kökümüzü doğurabiliriz. Aslında destekten kasıt bu. Dönüştürücü destek biz oraya girersek destek.

Tabii senenin dinamiği geçmiş gelecek çatışması, it çek teması arka planda hala devrede. Bizi ileri atılmaya teşvik eden fikirlerin gerçeğe dökülmesiyle geçtiğimiz aylarda verdiğimiz sınavların öğreticiliğinden elimize kalanların seçilmesi. İnançlarımız bizi hala eşitlik, beraberlik, birlikte hareket etme yönünde bir ‘fikirdaşlık’ta tutuyor. Ama eli kulağında. Haftasonu inancı daha ruhsal, evrensel, manevi bir birlik duygusu içinde yaşamaya başlayarak, birbirimize dokunamasak da kalpten dokunduğumuz, korunduğumuz hissine ulaşacağız.

Haliyle her neyin yeni kökünü oluşturacak, tohumunu atacaksak yeni bir vizyon, yeni bir anlam vaat ediyor mu bunu değerlendirmekte fayda var çünkü hala eski inanç kalıpları bizi dogmaya çekebilir. İyi de bu vizyon hala geçerli mi? İşte bu Yeniay sonrası 26 Mayıs’ta gerçekleşecek Ay Tutulması’yla bunun ayırdına daha iyi varacağız. Artık tutulma mevsiminin etkisindeyiz. O tünel öncesi son köklenme.

Sabianlar 21 derece Boğa’da gerçekleşecek Yeniay için ne demişler bakalım.

BEYAZ BİR GÜVERCİN FIRTINALI SULAR ÜSTÜNDE DÜMDÜZ, KORKUSUZCA UÇUYOR

Bu sembol yardıma ihtiyacı olanlara sukunet, korunma ve iyicil akışlar sağlayan bir yeteneği ifade eder. Etrafta bir dolu sıkıntı olmasına rağmen bunların üstüne çıkabilir, güvenli yerler bulabilirsiniz. İnsanların hayatlarına bir düzen getirip güvenlik sağlamak için karanlık tarafa geçmeniz de gerekebilir. Siz veya bir başkası bir süreliğine görünmez olsanız ya da bazılarınız kendini terkedilmiş hissetse bile, geri dönmenin yolunu bulacak, güvende ve yeniden emniyette hissedecek rehberliği sağlayabileceksiniz. Kendini bu anlamda dışlanmış hisseden ve emniyete ihtiyacı olanlara bir mesaj göndermeniz ya da sizin böyle bir mesajı kabul etmeniz gerekebilir.

Ne diyelim?

Konuşan robotlara kaldığımız şu günlerde fiziksel güveni yeniden yaratma ve taze bir köklenme tohumunu atmanın kendi varlığımıza, bedenimize, özdeğerimize olacağına güvenerek o yola çıkalım. Gerisi akışta. Biz yolda olduğumuzda gökyüzü yardımda.