Geriye Çekenler Dönemi: Merkür Yengeç’te Geriliyor (18 Haziran – 12 Temmuz 2020)

İletişim gezegeni, cıva dokulu, düşünsel hız timsali Merkür yarın, 18 Haziran’da öncü nitelikli bir su burcu olan Yengeç’te gerilemeye başlıyor. Bu zamanlarda yolunda gitmeyenlere odaklanmak, geri dönüp aksayanları halletmek, yeniye atılmayıp eskilere eğilmek için fırsat gibi düşünülebilir.

Bu Merkür gerilemesi bize ev, aile, yuva, annelik, ihtiyaç odaklılık, vatan, geçmiş ve köklerimizle ilgili konularda bir yeniden değerlendirme dönemi getirecek. Özellikle Haziran başından bugüne ne konular gündemimizdeydi, oralara odaklanalım. 1 Haziran’da ne oldu? Yeni normale geçtik. Halbuki, dışarı açıldığımız ama halen evde olmanın güvenli alan sayıldığı bir dönemdeyiz (Yengeç duygusal güvenlikle ilgilidir). O zaman bu geriye çekiş ancak olumlu olabilir. Aileyi, anneyi, evi düşünmek, hatırlamak; ihtiyaçlara eğilmek.

Bunun yanında Merkür’ün yönettiği İkizler burcundaki Venüs de halen geriliyor ve 25 Haziran’a dek bu süreç devam edecek. Haliyle özellikle önümüzdeki bir hafta birbirini etkileyen çifte vurgu var. İlişki ve değerlerimiz içinden iletişme şekillerimiz Mayıs ortasından beri gündemimizdeyken, şimdi bu iletişim dilini şefkatli bir eksende, aile hissi veren nitelikte kullanıp kullanamamanın iç değerlendirmesinde olacağız.

İlişkilerimizde mantıklı olmak istiyoruz, ama geçmişin dokuları, değer sistemi, seçememe hallerimiz geri çekiyor. Düşünce dünyamız duygularımızdan etkileniyor, orada hassasiyetleri nasıl ifade edeceğimizi tam bilemiyoruz. O zaman en geriye gidip ailemizden, bize yuva hissi verenlerden, besleyici şefkatli bir dil kullanma ekseninden içsel bir gözle bu üç haftaya bakıp ilişkilerimize, değer sistemimize, para kazanma ve ticaret yapma biçimimize bunu nasıl taşıyabiliriz değerlendirelim. Para ve değerler mantık ve objektiflik ekseninden çalışmak isterken (Venüs İkizler) bunu fikre ve ticarete taşıma şekli oldukça duygusal ve içe dönük bir dünyadan çalışıyor (Merkür Yengeç). Hani o da çalışabilirse çünkü gerilemeler içine dön, iç sesini duy, sezgilerini dinle, oradan çıkar ortaya koy diyor.

Gerileme dönemleri gezegenlerin dış dünyada kendini rahat ifade edememeleriyle ilgili. Bu Merkür gerilemesi ailemizle iletişimde yanlış anlaşmalar, evimizde çalışmayan alet edevat, vatan memleket meseleleriyle ilgili gündeme gelenler, annelikle ilgili hassasiyetler anlamına gelebilir. Düşüncelerimiz duygularımızdan etkilenmeye, alınganlığa, güvende hissetmediği yerde kendini geri çekmeye müsait.

Dile getirme ihtiyacında olduklarımız neler? Duygusal hassasiyetle düşüncelerimizi etkileyenler nasıl meseleler? Duymaya ihtiyaç duyduğumuz güvenli sözcükler nerede temellenmişler?

Belki bunları konuşmak değil de önce kendimize söylemek, belki yazmak; o şefkat dilini kendimize bir anne kucaklayıcılığıyla vermek, kendimize verdiğimiz şefkat dilinden nasıl bir ilişki istediğimize bakmak (romantik veya arkadaşlık, ortaklık veya danışmanlık); para kazanma ve ilişkiyi akışkanlıkta tutma biçimine o şefkat dünyasından bir olumlama taşımak; aile gibi, yuva gibi hissettiklerimizle hareket etmek zincirleme bir etki şeklinde çalışabilir.

21 Haziran’da hem Yaz Gündönümü hem de Yengeç’teki Güneş Tutulması’nda da Merkür’ün gerileyecek olması önümüzdeki döneme dair bu son aile, yuva, kökler eksenindeki vurguda geçmişten şimdiye bakmamız için güçlü bir nitelikte.

Yan yan yürüyen, evini sırtında taşıyan, mümkünse kumun toprağın suyun içine gizlenerek kendini ortamına (evine) dahil eden yengecin diyarından sözcükler de işte belki böyle dolaylı, o güvenliği içeriden hissettiğinde çıkabilir. Çıkmadan önceki bu üç hafta şimdi kendi iç evimize dönüp onları yumuşakça kumların içinden taramaya bakmalı.

Evimiz, ailemiz, kökenimiz ve anaerkilliğimiz içinden sözcüklerin, iletişimin, düşünmenin şefkatini bulup çıkarabildiğimiz bir dönem olsun. Belki de bu hepimizi daha büyük, evrensel bir aile fikrinde birleştirir.

MEYengecR