İlkbahar Ekinoksu ve Güneş Koç’ta – 20 Mart 2020

Her sene ilkbahar ekinoksuyla yeni bir astroloji yılı başlar. Güneş tüm Zodyak burçlarını dolaştıktan sonra turunu tamamlayarak Koç’a girer. İşte bu, geceyle gündüzün eşitlendiği ve yepyeni bir başlangıç temasının habercisi olan zamandır.

Bu sene normalden bir gün önce, 20 Mart 2020’de Türkiye saatiyle sabah 06.49’da bir önceki seneyi kapadık ve yenisine adım attık.

Her seneki döngüsel başlangıçtan farklı bir zamandayız. 2020 ile ilgili projeksiyonlar yaparken hepimizin kişisel iç ve dış inşaatları ile kollektifteki yıkımlar, köklü değişimler ve doğanın isyanına dair temaları konuşuyorduk. Şimdi bunlardan birinin içinden hep birlikte geçiyoruz. Bu eve kapanma dönemi ileride başka bir şekilde evden çıkmanın anahtarı olabilir mi? Belki de araştırmamız gereken biraz da bu.

Balık döneminin aşkınlığı ve evrensel birlik niteliğinden sonra Koç’ta oldukça dürtüsel, ham ve hareket odaklı, atılgan bir enerjiye geçeriz. Adeta kendi merkezimizden dünyaya fırlamak için sabırsız bir heyecan duyarız. Öncü nitelikte ateş elementi olan Koç varlığını ifade etmek, ben demek üzere bu saf enerjiyi içinde taşır. O saflık ve hamlık kendini hem cesaret hem de çocuksu acelecilik şeklinde ifade edebilir.

İstanbul’a göre konumlanmış ekinoks haritasında Güneş Koç’la birinci evde Chiron (Kayron) ile kavuşumda. Bu bize varolma hakkıyla ilgili taşıdığımız gömülü yara ve öfkelere rağmen yeni bir yolun başlangıcında olduğumuzu söylüyor. Bu yaraların iziyle yola çıkmaya, bunların içinden geçerek şifalanmaya dair bir vurgu. Güneş 6. ev olan sağlık evinin yöneticisi. Bu birbirimizi ya yaralayabilir ya da şifalandırabiliriz gibi düşünülebilir. Biz hangi taraftan hareket edeceğiz? Kendi yaramızı iyileştirememize rağmen diğerine destek olmak bize o desteği geri verebilir. Yola çıkış enerjisi bu. Diğerinin şifalanmasından şifa bulmak. Anlamlı değil mi?

Yükselen Balık’ta ve Neptün Yükselen’e çok yakın bir yerde 12. evde. Bu bize önümüzdeki dönem temasının tevekkül, teslimiyet ve kabullenişle ilgili olduğuna işaret ediyor. Birlik, beraberlik, evrensel düzen içinde tam olmak. Öte yandan hayallere, yanılsamalara, özlemlere açık olduğumuzu da gösteriyor. Mesela içinde bulunduğumuz pandeminin gerçekliğine bir fanustaymışız gibi idealist bakmamıza, bize değmez gibi düşünmemize. Salgının, hastalığın, hastaneler ve kapalı alanların, kaosunun etkisinde olduğumuzu gözardı mı edeceğiz yoksa buna teslim olup diğerini düşünerek, kollektif kurtuluş için (kurbanlık yerine) birlikte mi hareket edeceğiz?

Ay Kova’da 12. evde duygusal olarak insanlıkçı, eşitlikçi, demokratik bir tavırda olduğumuza, öte yandan statükoya karşı gelebilecek ve yeni bir geleceğin beklentisinde ve düşüncesinde olacağımıza dair ipuçları vermekte. Bu halkın tavrını da ifade ediyor. Diyaloga, unvanlarımızdan bağımsız insan olarak konuşmaya ihtiyacımız var. Venüs Boğa’da 2. evde Ay’a kare yaparken değerlerimiz, kaynaklarımız, sahip olduklarımızla (para, mal mülk, iş, devletin kaynakları) duygusal olarak ihtiyacımız olanın (eşitlik, şeffaflık, daha iyi yarınlar) ve halkın sorgulamalarının (demokratik ve çevreyi düşünen bir anlayış) çatışmasına şahit olabiliriz.

Bütün bu baskı, kapanma, sınırlama koşullarını Oğlak’taki gezegen yığılımıyla deneyimliyoruz. Geleceğe dair projelerimiz, topluluklarımız, arkadaşlarımızla ilişkilerimize dair kararlar almak, sıkı seçimler yapmak, gerçekçi mücadeleler vermek ve gözü kara müdahaleler etmemiz söz konusu olabilir. Benzer şekilde Meclis’ten önlem almak, sınırlamaları sıkılaştırmak ve daha korumacı mücadele etme yönünde kararlar beklenebilir.

4. evdeki Kuzey Ay Düğümü Yengeç ise bize halen evde, vatanda, kendi iç dünyalarımızda, ailemizle, köklerimizde kalmamızın olumlayıcı ve olgunlaştırıcı olacağına işaret ediyor. Mesele dış dünyada işi, kariyeri başarmak değil (Güney Ay Düğümü Oğlak). Evde kalmak, iyi beslenmek, içimizdeki anaç tavra sahip çıkmak, bunun şefkatli yumuşaklığını dağıtmak (Kuzey Ay Düğümü Yengeç).

Her sene 0 derece Koç’la başlayan Ekinoks’un Sabian sembolüe bakalım.

Okyanustan yükselmiş bir kadını fok balığı kucaklıyor

Bu Zodyak’taki ilk derecedir ve eski düzenin geride kalıp yeni bir anlayış ve farkındalığın açığa çıktığını ifade eder. Yeni şeyler oluşmaktadır ve bu oluşum kucaklanıp beslenmelidir. Yepyeni bir dürtünün, yaratıcılığın ve tepkinin başlangıcıdır. Tamamıyla yeni bir potansiyelin ortaya çıkması söz konusudur. Hayatımızda bizi geri çeken, miyadını tamamlamış, artık sonuç getirmeyen koşullara dönüp bakmamak gerekir çünkü bunlar varlığımızı eski ve bizi artık ilerletmeyen yollara çekebilir. Bu ayrıca kendi sesimizi ve kendi duruşumuzu da bulmakla ilgilidir.

Anahtar sözcükler: Başlangıçlar. Dişil enerjinin somut bir şekilde kendini göstermesi. Döngülerin başlangıcı. İlkbahar veya sonbaharın başı. Bambaşka bir arenada varolmanın özgüveni. Kabuk değiştirme.Dikkat edilmesi gerekenler: Duyguları baskılamak için eril enerjiye sarılmak. Önceki hayat koşullarına geri çekilerek yeni bir şekilde hareket etmeyi reddetmek.

The Sabian Oracle Text by Lynda Hill

Ocak ayında Oğlak’ta biraraya gelen Satürn Plüto derecesi sırasıyla önce Mars, ardından Jüpiter Plüto kavuşumuyla tetiklenecek. Mücadeleler sert, sonuç odaklı, somut olabilir. Başarı unsuru abartılabilir, başarmak uğruna zemin iyice sertleşebilir. Öte yandan geri dönmemek üzere hepten her şey dönüşebilir, bunun içinden şimdiye dek görmediğimiz, bilmediğimiz müthiş bir zenginlik de çıkabilir. Bu çok gerçek mücadelenin somut ve hepimizin hayrına sonuçlar getirmesini dileyelim.

22 Mart Pazar günü Kova’ya geçecek olan Satürn bu toprak elementindeki yığılımının enerjisini değiştirmeye aday. Daha şimdiden yeni oluşumlar yapılanıyor, topluluklar biraraya geliyor, şimdinin farkındalığıyla geleceğe dair neler yapılabilir sorularının cevapları fikir, kavram, çevre ekseninde araştırılarak sorumluluk almaya adım atılıyor. İşte bunları heyecanla beklemeye ve toplumsal boyutta yansımalarını görmeye değer.

İçinde bulunduğumuz dönemin bireysel, sosyal, toplumsal ve kollektif olarak hepimize yansıdığı şu zamanda önce bütünsel sağlık (beden, zihin, ruh) ve beraberinde kollektif sorumlulukla gelen refah, mutluluk diliyorum.

SOKoc