Oğlak’ta Güneş Tutulması – 6 Ocak 2019

Son derece hedef odaklı, gerçekler, sorumluluklar, yapılacaklar, üstesinden gelinecekler ve başarılacaklar odaklı bir sene açılışından merhaba.

2019 senesinin ağırlıklı olarak nelerden ibaret olacağının ilk dokunuşunu 6 Ocak 2019 Pazar sabah 04.27 civarı gerçekleşen Oğlak’taki Güneş Tutulması’yla deneyimlemeye başladık. Bu senenin bir Oğlak tutulmasıyla açılması ve kapanması (26 Aralık 2019’da da ikincisi oluşacak), dört değil beş tutulmaya gebe olması, tekrar eden ve ayarlama gerektiren temaların habercisi gibi.

Pazar günkü tutulmada Oğlak’ta yığılmış gezegenler 2020 öncesi bizleri büyüme ve olgunlaşma yolunda bir hazırlığa çağırıyor çünkü 2020 artık o büyümenin somut olarak ortaya konması gereken zaman olacak. Şimdi ise halen seçimlerimiz ve kararlarımız hayallerimizle gerçeklerimizin entegrasyonunu, ilişkilerimizin bağlayıcılığından bireyliğimizin özgürleşmesini, geçmişin öfke ve yaralarının gönüllülük ve sevgiyle kabulünden kendimize geri vereceğimiz beslenmeyi ve sorumluluğu içermesiyle farklı farklı kollardan büyüme ve olgunlaşma yolculuğumuzu zenginleştiriyor. Geç kalma zamanı değil (benim zamanında bu yazıyı yazamamam gibi), ama suçluluklarla yerinip yapmış olmak için yapmış olma zamanı da değil (sahip çıkılacak ihtiyaçlar varsa onları öne alıp öyle göreve koşmak). Astroloji bir öngörü öğretisi olsa bile bazen eş zamanlılık içinde hayatımızdaki yansımalarıyla gözlemlemek, deneyimleyerek aktarmak ayaklarını daha sağlam yere bastırıyor. Benim de bugün yapmaya çalışacağım bu.

6 Ocak 2019 Pazar 15 derece Oğlak’ta gerçekleşen Güneş Tutulması (ve uzun soluklu Yeniay) içinde yakın derecelerde yeralan Satürn, Plüton ve Güney Ay Düğümü’nün etkileri de büyük. Bir gezegen kendi yönettiği burçta olduğunda evinde ve güçlü sayılır. Öte yandan gezegenin teması ve bulunduğu burcun nitelikleri bu gücün ne yönde kullanılacağının da belirleyicisidir. Zamanında çalıştığım ajanslardan birinde ünlü bir lastik markası için ödüllü slogan ‘kontrolsüz güç güç değildir’ tam da bu tutulmanın kalbini avcunun içinde taşır nitelikte. Bu ne demek?

Hedeflerimizle ilgili seçim yapmak ve bunlara doğru gerçekçi adımlar atmak, bunu acelesiz, sabırla, bilinçle ilerleyerek başarmak için önemli bir başlangıç noktasındayız. Oğlak dedik mi dış dünya, kariyer, kurumlar, otorite ve baba figürlerini düşünebiliriz. Bunu kendi içimizdeki otorite ve baba figürleri, başarılacaklar ve dış dünyaya sunulacaklar (illa büyük başarılar olması gerekmiyor, ama somutlaşıp toplumla paylaşılması kıstası oluşturuyor) gibi de düşünebiliriz. Bu noktada neyin sorumluluğunu aldığımız, neyi gerçekten hedefe koyduğumuz önemli çünkü hdefelerimizle ilgili bir dönüşüm söz konusu. Bu uzun soluklu bir sürecin başlangıcı ve bunun sorumluluğunu almak üzere bir adım atış noktası işte bu. O yüzden kontrol devrede, güç baskı ve manipülasyonlar o dönüşüme direnci belki de getirmekte. Öte yandan dönüşüm kaçınılmaz çünkü bizden çok büyük ve kontrolümüzde değil. Dünya değişiyor, dönüşüyor – kurumlar, ülkeler, yönetim şekilleri, finans sektörü, varlıkların yönetimi (doğal ve maddi kaynaklar). Bizler de bunun bir parçasıyız. Kendi mikro dünyamıza indirgediğimizde kaçınılmaz olan dönüşüm sürecinin nasıl sorumluluğunu alıyoruz?

Misal Güney Ay Düğümü (GAD) Oğlak’ta olunca iş yapma, sorumluluk alma, hedef belirleme biçimlerimizde bildik, tanıdık, aşina ve aslında bizi ileri götürmeyen, otomatik olarak kurduğumuz ilişki tiplerinden kaçınmamızda fayda var. Çünkü Kuzey Ay Düğümü (KAD) Yengeç’te. Bu hedefler bizim ihtiyacımız karşılıyor mu? İhtiyacımızı karşılayaacak bir dayanıklılık ve süreklilik içeriyor mu?

Öte yandan tutulma derecesine olumlu açı yapan Neptün bu kadar somut ve pragmatik olmayı gerektiren, bol toprak elementli bu enerjiye aşkın hayallerimiz ve özlemlerimizin desteğini veriyor. Sadece kuru kuruya hedefe kilitlenmek gereksiz. Hayallerimizi gerçekleştirmek neden mümkün olmasın? Hayallerle gerçeklerin entegrasyonu için bir fırsat kolluyorsak işte şimdi ve burada.

Dikkat etmek gereken unsursa şu: iyicil diye tabir edilen Jüpiter de kendi evinde, Yay’da ilerliyor ve Neptün’e çatışmalı bir açı yapıyor. İki tane dokunduğu yeri büyüten, hatta abartıp aşırılıklara gark eden gezegen temasta bu tutulmada. İnsanı fazlasıyla uçurup hayallere kapılmasına sebep olabilecek bir büyütme potansiyeli var. İşte buna dikkat. Vizyonumuz, hayallerimiz bizi şimdinin sınırlarının ötesine taşırken (taşısın, evet, taşısın ki önümüzdeki sene artık aştığımız sınırlarımızın gerçekliğiyle üretelim, topluma işte artık buyum, buradayım, bunu yapıyorum diyelim) o koyduğumuz amacımıza hizmet edecek mi, iç dünya-dış dünya dengesini sağlayacak mı, içimizdeki anne-babayı (veya gerçekten annelik-babalık ettiklerimizi ve aldıklarımızı) olumlayacak mı?

Karmik olarak ilişkilerimizde işte bu anne-baba, aile-toplum, iş-ev dengesinde gidip gelirken (GAD Oğlak-KAD Yengeç) halen ifade bulmak özgürleşmek isteyen bireyselliğimiz (Koç’taki Uranüs Ay Düğümleri’ne meydan okurken) nasıl çıkış yolu bulacak? İlişkilerimizdeki dönüşüm (Venüs Akrep’te) artık hakikatin kabullenilmesi, dönüştürülmesi veya geri dönülmemek üzere bırakılması gerçeğinin içinden geçerek yaralarımıza sevgi merhemini (Chiron Balık’ta ve olumlu açıda) sürebilir mi?

Geçmişimiz, ata soyumuz, baba atfettiklerimizin dış dünyadaki temsilcisi Oğlak dönemindeki bu tutulma bizi bir kapının eşiğine taşıyor. Bu eşikten geçiş yeni bir olgunluğa adım atış, ama belki henüz o kadar da olgun değil. Bu sene işte bunun için hazırlanıyoruz. Hem sahi, 2000 senesinde bu sıralarda neler yapıyordunuz, ne gibi kararlar alıyor, ne gibi hedefler belirliyor, neleri geride bırakıyordunuz? İş, güç, aile, kariyer, proje?

Sabianlar da bu tutulma derecesi yorumuyla bu enerjiyi destekliyor.

Beden eğitimi kıyafetleri giymiş kızlar ve oğlanlar

Bu sembol kişinin kendi kendine yeterliliğini köklü bir şekilde geliştirmesi ve idealleriyle motivasyon kaynaklarını hayatının her alanına uyarlayabilmesi için gerekli pratik deneyimleri ifade eder. Birey, diğerleri tarafından gücünün ve yeteneğinin sürekli olarak denendiği ve yeniden denendiği bir çağrı içindedir ve katıldığı her şeye aktif bir ilgi göstermesi beklenir. Ortak bir başarı için disiplinli olmak ve kişisel sorumluluk almak gereklidir. Anahtar sözcük CANLILIK GETİRMEK’tir. Olumlu kullanıldığında birlikte hareket etmenin getiridiği etkin sonuç ve doğal takdir görülür, grup çabası gelişkin bir yaratıcılıkla yönetilir. Olumsuz kullanıldığındaysa hayalgücünden yoksun bir geleneksellik ekseninde kişisel ihanet gibi çalışır.

The Sabian Symbols in Astrology, Dr. Marc Edmund Jones

Disiplinli, başarılı ve son derece üretken, üretkenlikleriyle çığır açan iki Oğlak sanatçı ile bitirelim.

Okul işte öyle bir yerdir. Okullarda bizim öğrendiğimiz en önemli şey, en önemli şeylerin okullarda öğrenilemeyeceği gerçeğidir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami

 

Fazıl Say – Sordum Sarı Çiğdeme

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s