Aslan’da Dolunay – 16 Şubat 2022

Hayat hızlanmış olabilir. Bu hızlanmayı zihnimizin çokça uyarıldığı, yeni fikirlere, bilgilere, insanlara açıldığımız; somut konular, hedefler, sorumluluklar ekseninde paylaşıp mücadele ettiğimiz dinamikler içinde gün be gün deneyimleyebiliriz.

Bir yandan birlik, şefkat, empati duygusuyla yeni ufuklara, yeni değer ve güzelliklere yelken açman zamanının biraz çabayla mümkün olabildiğinin umut filizlerini içimizde hissedebiliriz.

2021 Kasım ayından beri elimizde avucumuzda gerçekte ne olduğunun ya da kaldığının ipuçlarını almaya başladığımız konuları, krizlerin bizi nerelerden geriye çekeceğinin yönünü şimdi üstüne geçirdiğimiz üç ayla birlikte daha net görebiliriz.

Yine de kalbimiz sıkışık, yakıtımız eksik, çok şeyle hiçbir şey arasının o uyumsuz baskısını üstümüze taşıyabiliriz.

16 Şubat Çarşamba akşam 19.56’da 27 derece Aslan’da gerçekleşecek dolunay dizilmiş de toplanmış duran bütün toprak, hava, su elementlerine karşı tekbaşına o yakıtın timsali, ihtiyacımız olan kalp yolunun hatırlatıcısı, kendi hayatımıza kişisel oyunumuz olarak bakmanın, kendi sahnemize çıkmanın ışık tutucusu olabilir mi?

Aslan’daki dolunayın ışığı işte şimdi bunun için parlayacak. Birçok ses, insan, topluluk, yapılacak, sevilecek, mücadele edilecek, söylenip dillendirilecek, inanıp yüceltilecekler karşısında kalbimizin ne dediğini duymak, onun biricikliğini hatırlayıp kendimize vermek, dahil olduğumuz veya zorunda kaldığımız kalabalıklardan sıyrılıp her neyi göstermek istiyorsak bunu gösterip kendi kendimizi onaylamak için kişisel sahnemize adım atmak.

Bunun için kendi inzivamıza çekilmemiz, o sessizlik alanını kendimize tanımamız, bize verilmesini beklemekten ziyade bu ihtiyacı bizim kendi kendimize tanımamızın oyunu başlatacağını anlamamız şifalı olabilir. Şifa ya da sağlık, aynı kapının girişi, işareti. Çünkü dolunay haritasının teması sağlığı, ayıklamayı, faydalı olmayı tekrar hatırlatıyor (yükselen Başak). Bunun yolu da farklı fikirleri duymak, dinlemek, paylaşmaktan geçiyor (yönetici Merkür Kova’da).

Bizlik-benlik, zihinsel objektiflik-kalpte merkezdelik karşıtlığıyla, kayıplar-edinimler, ortak değerler-kişisel değerler karşıtlığı bir boks arenasının dört köşesi gibi hem birbirini bağlıyor hem de her biri bir diğerini ittiriyor. Ne senle ne sensiz bir ilişki gibi görünse de aslında seninle ve seninle bir ilişki denebilir. Ay Düğümleri’nin yöneticileri Venüs ve Mars tam da bu dolunayda sıkı sıkıya elele tutuşursa, hem de somut taahhütçü Oğlak’ta imzayı atarsa, bu ancak geçmişle geleceğin entegrasyonunu, diplomasiyle mücadelenin birlikteliğini, sevmenin mücadele de içerdiğini, savaşın diplomasiyle zaferi getireceğini göstermez mi? Şimdi bu dişil ve eril prensiplerle imzayı atıp meseleyi somutlaştıralım, Mart’ta Venüs ve Mars bu sefer Kova’da elele tutuştuğunda söze döküp hepimize yarayacak şekilde etrafa yayalım. Evet, birlikte sevmeyi ve mücadele etmeyi yayalım.

Şimdi geri geri toplayıp merkezi hatırlamak için bir de Sabianların dolunay derecesi için ne dediğine bakalım.

BÜYÜK BİR AĞACIN DALINDAKİ BİR SÜRÜ KÜÇÜK KUŞ

Bu sembol birçok insan ve sesi, benzer düşünce yapılarından olanların biraraya gelişini gösterir. Birçok olasılık ya da gidilecek yön önünüzde uzanabilir. Durum genel olarak güvenli ve sağlam görünse de yine de çözülecek kimi kafa karışıklıkları bulunabilir. Belki de sizinle aynı görüş veya hedefleri paylaşmayan insanlarla olmaya mecbur kalıyorsunuzdur. Zihninizdeki bir dolu gevezeliğe, çok fazla düşünceye ya da etrafınızdaki insanların farklı ses ve ihtiyaçlarına fazlasıyla maruz kalıp üstüne eğiliyorsunuzdur. Rahatlamaya ve bir bakış açısı edinmeye çalışın. Görüp duyduğunuz her şey üstünde düşünüp ilerletmeye değecek şeyler olmayabilir. İnsanlarla biraraya gelin, fikir alışverişinde bulunun, açma kapama düğmelerinin olduğu panelleri gözünüzün önüne getirin, kuşlara ağaçlara odaklanın. Kafa karışıklığı ve ataletten, yüklü tavsiye ve bilgiden, her kafadan çıkan seslerden uzak durun. Hakikati duymaktan kaçınmayın, enerjinizi dağıtmayın.

Sabian Symbols, Lynda Hill

Şimdi kendi başıma bir mum yakıyor, fitilin çıkardığı yanma sesiyle kalpten yükseleceklere kulak veriyorum. Size de kendi kalbinizi ısıtıp hakikatinizle kişisel sahnenize çıkmanıza yardımcı olacak alevin ısısını ılık ılık üflüyorum. Şifa olsun, sağlık olsun, aşk olsun.

Ay 12 derece Aslan’da ilerlerken, 15 Şubat Salı, 14.10, İstanbul